Pazar, Aralık 10, 2023

Deprem bölgesine yıl sonuna kadar 50 bin konut sözü

bakan özhaseki

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, ‘Türkiye Yüzyılı Şehircilik Politikaları Çalıştayı’nda gençlerle buluştu. Çalıştayda şehircilik tarihi ve şehirlerin geleceğine dair değerlendirmelerini paylaşan Özhaseki, deprem bölgesinde yürütülen çalışmalara ilişkin bilgilendirme de paylaştı. Özhaseki, yıl sonuna kadar 50 bine yakın konutun bölgeye teslim edileceğini duyurdu.

Bölgede toplamda 850 bin bağımsız birimin yenilenmesi gerektiğini söyleyen Özhaseki,Maddi anlamda 100 milyar doları aşan hasar var. 200 bin kadar konutun inşaatı devam ediyor. Bu konutların 50 bine yakınını yılsonuna kadar teslim edeceğiz. ‘Yerinde Dönüşüm’ kampanyamıza, ‘beni destekleyin’ diyen 237 bin kişi başvuru yaptı. Bu vatandaşlarımıza 750 bin hibe, 750 bin kredi veriyoruz, 2 sene ödemesiz, 10 yıl vade ile bunu gerçekleştiriyoruz” dedi.


Çelikten köy evleri yapılacak

Deprem bölgesinde çelikten köy konutlarının yapımında ihalelerin sürdüğünü ve 15 gün içinde çalışmalara başlayacaklarını ifade eden Özhaseki, “Çelikten köy evleri yapıyoruz. En sağlamı bu şekilde yapmak. 100 bin civarında tek katlı köy evlerini de 6 ayda tamamlamayı planlıyoruz” diye konuştu.


Kentsel dönüşüm kaçınılmaz

Çalıştayda gençlerin sorularını da cevaplayan Özhaseki, kentsel dönüşüm konusundaki soru üzerine bunun kaçınılmaz olduğunu belirtti. Özhaseki, “Ülkeyi depreme hazır hale getireceksek kentsel dönüşümü hızla yapmamız lazım. Geçmişte çok fazla tıkanmışlık yaşandı. Fikirtepe de buna en önemli örneklerden biri. Ortada bir tane derme çatma bir konut duruyor. İçinde oturan da yok ama durduruyorlar. Binlerce insan mağdur olmuş. Ortadaki evi kimse yıkamadığı için çalışma başlayamıyor. Bütün bu aksaklıkları giderecek ne varsa hepsi kanun teklifinde mevcut. Bu tip aksaklıkları yasa haline getirerek kentsel dönüşümü çok daha hızlı şekilde yapmaya çalışacağız” ifadelerine yer verdi.  


İstanbul’a 600 bin yeni konut

Ev sahipleri ve kiracılar arasında süregelen tartışmalara dair de konuşan Özhaseki, “Deprem bölgesinde yaklaşık 800 bine yakın bağımsız bölüm yapılacak. İstanbul’a birkaç senede 500-600 bin konut yapacağız. TOKİ de sosyal konutlar noktasında çeşitli sayılar verdi, hatta kuralar da çekildi. Bütün bunları önümüzdeki 1 sene içinde devreye aldığımızda fiyatların yavaş yavaş düşmeye başladığını göreceksiniz. Birkaç sene içinde evi olmayanlara da fırsat doğacak diye düşünüyorum” diye konuştu. 

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM