Cuma, Mart 1, 2024
spot_img

En büyük şehir sergisi ‘Sarının İzi’

YTONG

Türkiye’de yapı sektörüne yenilikçi malzeme ve hizmetler sunan Türk Ytong kentleşme, çağdaş ve nitelikli yapılaşma konusuna gösterdiği özene, inşaat sektörünün modernleşmesine sunduğu katkılara bir yenisini daha ekliyor. Kuruluşunun 60’ıncı yılında sektöründe bir ilke daha imza atan Türk Ytong, herkesçe tanınıp sevilen sarı renkli ikonik ürün ambalajlarını başarılı genç sanatçıların dokunuşlarıyla birer sanat eserine dönüştürüyor.

Kasım ayı ile birlikte başta İstanbul olmak üzere birçok şehre yayılan ambalajlar, şantiyeleri birer açık sanat sergisine çeviriyor. Sanatçılar Burak Beceren, Meltem Şahin ve Piknik Works’un eserlerinin yer aldığı sarı Ytong ambalajları bulundukları her yerde sanatın estetiğini, yaratıcılığını şehir yaşamıyla birleştirerek renklendiriyor.


Mekan yaratmanın ötesinde: Sarının İzi

Türk Ytong’un pazar lideri olarak üstlendiği sorumluluklar kapsamında hem sektör paydaşlarına hem de yapılaşma kültürüne değer katan çalışmalarının en son örneği olan ‘Sarının İzi’ projesi iki aşamadan oluşuyor. ‘Sarının İzi’ birinci aşamada üç yaratıcı ismin eserlerinin Ytong’un ikonik sarı ambalajı üzerine basılmasıyla başlıyor. Tasarımları içeren ambalajların şantiyelere dağılmasıyla sanat şehre yayılıyor.

Ytong’un yaşam alanlarına eklediği altı temel değer olan dayanıklı, güvenli, hafif, uyumlu, çevre dostu, sıcak özelliklerinin imgeleştirildiği ‘Sarının İzi’; bu katmanları kent, mimarlık ve sanat ekseninde temellendiriyor.

Çizimlerinde tekrar eden sekanslarla dayanıklı ve güvenli bir görsel ritim yaratan Burak Beceren; insana ve doğaya özgü verileri duygular üzerinden yorumlayarak çevre dostu ve sıcak başlıklarını tutan Meltem Şahin; hafif ve uyumlu bir anlatının peşinde mekân ve çizim arasında eğlenceli bir evreni pratik ederek çalışmalarını sürdüren Piknik Works bu çalışmada bir mekânın anlam biriktiren alanlara dönüşümünü inceliyor. İkonik Ytong ambalajlarının üzerinde başlayan sanat yolculuğu, Türk Ytong fabrikalarında, Ytong ürünlerinin dağıtıldığı şehirlerde, ürünlerinin taşındığı araçlarda, Ytong ürünlerinin kullanıldığı inşaatlarda insanlarla buluşuyor.


“Kent yaşamına katkı sunmaktan dolayı gururluyuz”

Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, 60 yıl önce büyük bir ideal, fedakarlık ve inançla Bülent Demiren önderliğinde kurulan Türk Ytong’un bugün dünyanın en büyük Ytong üreticisi olmasının gururunu yaşadıklarını paylaştı.

2023 yılının kendileri için çok daha önemli bir özelliği daha olduğunu vurgulayan Hinginar “Türk Ytong’un 60’ıncı yılının bizim için anlam ve öneminin çok daha ötesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında çok daha özel bir anlam taşıdığını söyledi. Bu iki önemli yıl dönümünün bir arada olması nedeniyle çok özel bir projeye imza atmak istediklerini aktardı. Fethi Hinginar, üstün kaliteli, yenilikçi ve benzersiz ürünleri ile tüm dünyada değişmez ve güvenilir bir algıya sahip olan markalarının Türkiye’deki 60’ıncı yılında yine bir ilke imza attıklarını vurguladı. Çağdaş yaşama, mimarlık kültürüne, çevreye ve doğaya olan saygıyı sanatla birleştirerek Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında kent yaşamına katkı sunmaktan dolayı gururlu olduklarını söyledi.


Bir yılı aşan titiz bir çalışma

Türk Ytong Genel Müdürü Tolga Öztoprak, Ytong’un Türkiye’de çok güçlü bir marka algısına sahip olduğunu paylaştı. Sarı renk ile özdeşleşen Ytong markasının yaratıcı sanat eserleriyle şehrin her noktasında yer almasını ve kent kültürüne değer katmasını ancak lider bir markanın yapabileceğinin altını çizdi.

Öztoprak, “Türk Ytong enerji tasarrufu, depreme dayanıklılık, yangın güvenliği gibi alanlardaki inovatif özellikleri ve çevre dostu ürünleri sayesinde yapılarda konforlu, güvenli ve ekonomik bir yaşamın temel taşı olarak kabul edilmiş durumda. 60’ıncı yılımızı yaratıcı ve cesur bir çalışmayla kutlamak istedik. Cumhuriyetimizin 100. yılına denk gelmesini de göz önüne alarak bir yılı aşan özenli ve titiz bir çalışmanın sonucunda ‘Sarının İzi’ projesini hayata geçirdik” dedi.


Sergi aralık ayında Bomontiada’da başlayacak

‘Sarının İzi’ projesi ikinci aşamada mekânsal bir sergi deneyimine dönüşecek. Sanatçıların ‘Sarının İzi’ için ürettiği eserler 2 -10 Aralık 2023 tarihleri arasında Bomontiada’da sanatseverlerle buluşacak. Malzeme, sanat ve tasarımın birbiriyle ve izleyiciyle diyaloğa gireceği bu alan, Ytong’un mekan yaratmak konusunda esas aldığı değerlere referans verecek. Yaşayan bir mekan olarak kurgulanan bu deneyim alanı, sergiye paralel çeşitli konuşma ve atölye çalışmalarına da ev sahipliği yapacak.

YTONG
İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM