Pazartesi, Aralık 11, 2023

“İklim eylemine duyulan ihtiyaç her geçen yıl artıyor”

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Bankacılık Kongresi’nde ekonomik güçlüklere ilişkin açıklamada bulundu. Avrupa’nın şu an bir dizi yeni zorlukla karşı karşıya olduğunu aktaran Lagarde, “Küresel ekonominin rakip bloklara bölündüğüne yönelik işaretler giderek artıyor. Avrupa şu anda kritik bir kavşakta ve deglobalizasyon, demografi ve karbonsuzlaşma gibi bir dizi ortak zorlukla karşı karşıya. Uzun zamandır beklenen bir demografik kırılma noktasına yaklaşıyoruz. Euro bölgesinde, 15-64 yaş arası çalışma çağındaki nüfusta 2025’ten itibaren sürekli bir azalma başlayacak gibi görünüyor. İklim felaketlerinin etkisi ve iklim eylemine duyulan ihtiyaç her geçen yıl artıyor” dedi.

Lagarde, yeni ticaret engelleri ortaya çıktıkça, tedarik zincirlerini yeniden değerlendirdiklerini daha güvenli, verimli ve coğrafi olarak daha yakın olanlara yatırım yapılması gerekeceğini aktararak, “Bu zorluklarla aynı anda başa çıkmak, nesiller boyu sürecek bir çaba ve kısa sürede büyük yatırımlar gerektiriyor” dedi.


“Dijital dönüşüm için 125 milyar euro ek yatırıma ihtiyaç var”

Avrupa Komisyonu’nun sadece yeşil dönüşüm için 2030’a kadar her yıl ortalama 620 milyar euro ve dijital dönüşüm için 125 milyar euro ek yatırıma ihtiyacın olduğunu vurgulayan Lagarde, “Bu yatırımları finanse etmek için mevcut finansal çerçeveye güvenilemeyeceğini kaydeden Lagarde, “Hükümetler, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en yüksek borç seviyelerine sahip. Avrupa’da toparlanma finansmanı 2026’da sona erecek. Bankaların oynayacağı kilit bir rol var bu noktada ancak bilançolarında bu kadar çok risk üstlenmelerini bekleyemeyiz. Bu da beni Sermaye Piyasaları Birliği’ne (CMU) getiriyor. Avrupa Komisyonu’nun iki eylem planına rağmen Avrupa sermaye piyasası parçalanmış durumda, finansal entegrasyon mali kriz öncesine göre daha düşük” diye konuştu.


“Karşı karşıya olduğumuz zorluklar giderek artıyor”

Avrupa tahvil piyasalarının ABD tahvil piyasalarından üç kat daha küçük olduğunu ve Avrupa Birliği (AB) girişim sermayesinin ABD’ye göre oldukça geride olduğunu belirten Lagarde, “CMU’yu tekrar rayına oturtamazsak, bahsettiğim dönüşümlerde başarılı olamayız. Avrupa’da dijitalleşmek ve karbonsuzlaşmak isteyen firmalar ihtiyaç duydukları finansmanın tamamına erişemiyor. Az gelişmiş sermaye piyasaları nedeniyle Avrupalı startuplar da ihtiyaç duydukları finansman kalitesine erişimde zorluk yaşıyor. Avrupalı startuplar ABD’deki muadillerin yarısından daha az fon çekiyor. Karşı karşıya olduğumuz zorlukların giderek arttığı ve değişen koşullarda, entegre sermaye piyasaları başarımızın ayrılmaz bir parçası. CMU’nun gerçeğe dönüşmesi için gerekli olan diğer birçok alan üzerinde çalışmalıyız. Böylesine büyük bir finansman sorunuyla karşı karşıyayken harekete geçmenin tam zamanı” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM