Pazar, Aralık 3, 2023

Gençler ayakkabıcılık mesleğini tercih etmiyor

Ayakkabı Sektöründe Mesleki Eğitim ve Nitelikli İşgücü Ortak Akıl Çalıştayı’nda bir araya gelen sektör temsilcileri, meslekte yaşanan nitelikli ara sorununa çözüm arıyor


GÜLCİHAN ALTINKAYA

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin (İESOB) öncülüğünde ‘Ayakkabı Sektöründe Mesleki Eğitim ve Nitelikli İşgücü Ortak Akıl Çalıştayı’ düzenlendi. Türkiye’de Kaliteli Çıraklık ve Mesleki Eğitim Yoluyla Suriyeli ve Ev Sahibi Toplulukların İstihdama Erişimlerinin Kolaylaştırılması Programı (İMEP) çerçevesinde düzenlenen çalıştayda, ayakkabı, çanta ve yan sektörlerinde çalışan yabancı işçilerin durumu masaya yatırıldı. Çalıştaya, Türkiye Ayakkabıcılar Federasyonu’nun katkılarıyla Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen Ayakkabıcılar Odaları’nın başkan ve yöneticileri katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan İESOB Başkanı ve İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Yalçın Ata, ayakkabı imalatının eğitim, emek ve sabır istediğine dikkat çekerek, büyüyen ve kazançlı bir sektör olmasına rağmen ayakkabıcılığın gençlerin ilgisini çekmediğini belirtti.

Ayakkabı imalatında Çin’in dünya lideri olduğunu söyleyen Ata, “Türkiye’de ayakkabı üretim kapasitesi 550 milyon çift. Avrupa’nın en büyük, dünyanın da 6. üretim merkeziyiz. Yaklaşık 920 milyon dolara dayanan, 380 milyon çiftlik ihracat potansiyelimiz var. Ancak tüm bu verilere rağmen, toplumsal algı nedeniyle gençlerimiz mesleğimizi tercih etmiyor. Prestijli bir iş olarak görmüyor, tasarımından kalıp takılmasına kadar her aşaması sanat ve emek isteyen mesleğimizin zorluğundan çekiniyor” dedi.

Sektörde ara eleman ihtiyacı

Gençlere mesleği sevdirmek ve öğretmek adına mesleki eğitim programları, kurslar, çalıştaylar düzenlediklerini aktaran Ata, “Oda bünyemizde 20 yıldır faaliyet gösteren eğitim merkezini yeni makine teçhizatlarla, çağdaş eğitimlerle sürekli geliştiriyor, İMEP projesi ile programlar düzenliyor, eğitimin ardından kursiyerlerimizin istihdamını sağlıyoruz. Sektörümüz ara elemana ihtiyaç duyuyor. Çalıştaya konu olan yabancı işçilerin çalıştırılması da bu ihtiyaçtan doğuyor. Gençlerimize bu mesleğe sevdirip eğittikçe, işletmelerimizin ara eleman ihtiyacını karşıladıkça, hem kendi evlatlarımız kazançlı bir geleceğe sahip olacaklardır hem de sektörümüz büyüyecek” diye konuştu. 

2016 meslek eğitiminde dönüm yılı

Çalıştayda konuşan Türkiye Ayakkabıcılar Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Aydan ise 2016 yılının meslek eğitiminde dönüm noktası olduğunu kaydetti. Aydan, “2016’dan önce ortaokulu bitiren öğrenci Çıraklık Eğitim Merkezi’ne giderken, 4+4+4 sistemi ile liseyi bitiren gençler meslek eğitimine yönlendiriliyor. Liseden sonra gençler isteksiz oluyor ve bu durum da sadece bizim sektörümüzde değil, üretim yapan tüm sektörlerde kalifiye eleman sıkıntısını doğuruyor. Bu sorunu hep birlikte masaya yatırmalıyız” dedi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM