Perşembe, Aralık 7, 2023

EKOS Electric’ten 760 milyon TL’lik halk arz

İletim şebekesi gaz yalıtımlı anahtarlama ekipmanı teknolojisini tasarlayan ve üreten ilk Türk şirketleri arasında yer alan EKOS Electric’in halka arz sonuçları belli oldu. Borsa’da Satış-Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış yöntemiyle pay başına 12,77 TL sabit fiyatla gerçekleşen halka arzın büyüklüğü 766,2 milyon TL oldu. 

Borsa İstanbul tarafından paylaşılan verilere göre; halka arzda toplam filtre edilmemiş veriler baz alındığında 3 milyon 343 bin 560 adet emir ile satışa sunulan adedin 1,96 katına tekabül eden 117 milyon 773 bin 594 adet nominal değerli paylar için yaklaşık 1,6 milyar TL tutarında talep geldi. Dağıtım sonucunda 3 milyon 288 bin 730 adet yatırımcıya 60 milyon TL nominal değerli payların satışı gerçekleştirildi.

“Globalde asırlık şirketlerle rekabet ediyoruz”

Yatırımcıların ilgisi ve güveninden dolayı gurur duyduklarını belirten EKOS Electric Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Akbaş, “Çeyrek asırdır faaliyet gösteren EKOS Electric olarak globalde asırlık şirketlerle rekabet ediyoruz. Ülkemizden çıkan asırlık global bir marka olma hedefimiz doğrultusunda aldığımız halka arz kararının ne kadar doğru olduğunu yatırımcıların güveniyle kanıtlamış olduk. Bu önemli kilometre taşını yoğun bir ilgiyle tamamladığımız için son derece mutluyuz. Halka arzımıza katılan tüm yatırımcılara teşekkür ederiz. Yatırımlarımızla, üretim ve inovasyon gücümüzle, istihdamımızla, ihracatımızla ülkemiz, ekonomimiz ve yatırımcılarımız için artı değer yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

Halka arzdan elde edilecek geliri yatırımlara aktararak büyüme yolculuklarına ivme katacaklarını söyleyen Akbaş, “Balıkesir OSB’de yer alan toplam 46 bin metrekarelik üretim tesislerimizde kapasite ve verimlilik artışına yönelik yatırımlar gerçekleştireceğiz. Fabrikamızın hemen yanında trafo fabrikası yatırımına da başladık. 2024 yılının ilk çeyreğinde devreye almayı hedefliyoruz. Yenilenebilir enerji üretim ve depolama santralleri için özel tip transformatörler ile daha farklı güç, izolasyon ve gerilim seviyesinde çeşitlilik arz eden ürünler üretmek amacıyla ilave hat yatırımı planlıyoruz” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM