Pazartesi, Aralık 11, 2023

“Savaş bitmeden çocuklara barış güvercini sunamayız”

bizim de haklarımız bulunuyor

Konak Belediyesi, Konak Kent Konseyi, Engelsiz Yaşam Köyü ve Temiz Kalpler Down Sendromu Derneği ile Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında Engelsiz Yaşam Köyü’nde ‘Bizim de Haklarımız Var’ temalı farkındalık etkinliği gerçekleştirdi. Çocuk Hakları Günü’nün gerçek kutlamalarının çocuk haklarını korumak için mücadele etmek zorunda kalmadıkları bir sistemde olacağını söyleyen Ege Kent Konseyleri Birliği Başkanı Hamit Mumcu, “Savaşın bitmediği bir dünyada çocuklarımıza barış güvercini sunamayız” dedi.


“Çocukların gerçeği, taahhüt edilen dünyayla örtüşmüyor”

Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde tüm çocukların yaşam, hayatta kalma, fiziksel, zihinsel, manevi, ahlaki, psikolojik ve toplumsal açılardan tam potansiyellerine ulaşacak şekilde gelişme hakları olduğunun beyan edildiğini söyleyen Mumcu, “Ancak dünyadaki bütün eşitsizliklerden çocukların daha fazla etkilendiği gerçeği beyannamenin taahhüt ettiği dünyayla örtüşmediği de bir gerçek” dedi.  Dünya Çocuk Hakları Günü’nün çocukların çocukluklarını yaşama ve gelişme haklarını önceleyen bir sistemin özlemini ve kararlılığını dile getirmek için bir fırsat olduğunu belirten Mumcu, “Bu günü çocukların haklarını korumak için mücadele etmek zorunda kalmadığımız bir sistemde kutlamaları yapabileceğiz” dedi. Çocukların Cinsel Sömürü ve Cinsel İstismara Karşı Korunmasına İlişkin Lanzarote Sözleşmesi’nin de tıpkı İstanbul Sözleşmesi gibi feshedilmesi gerektiğini düşünen bazı gerici zihniyetlerin olduğunu belirten Mumcu, “Kadınlarımızın hakları için verilen mücadelemizi çocuklarımızın kazanılmış hakları için de sonuna kadar mücadele vermeye devam edeceğiz. Bu kararlı duruştan kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

Sözleşmelerin, yasaların ve kanunların çocuk istismarı, çocuk işçiliği, korunmaya ihtiyacı olan çocuklar, suça sürüklenmiş, özgürlükten yoksun bırakılmış çocuklar gibi alanlarda yaşanılan hak ihlalleri tam olarak ortadan kaldırmakta yeterli olmadığını söyleyen Mumcu, “Savaşın, sömürünün, eşitsizliklerin, talanın ve rant hırsının olmadığı bir dünyada haklarına kavuşmuş çocukların şarkıları kulaklarımızda yankılanacak. Çocukların haklarını korumak zorunda kalmayacağımız günlere olan inancımızla Çocuk Hakları Günü’nü selamlıyoruz” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM