Çarşamba, Şubat 28, 2024
spot_img

Türk Teknoloji Girişimleri yabancı yatırımcılarla buluştu

Türk Teknoloji Girişimleri

Küresel Girişimcilik Etkinliklerine Katılım Çağrısı kapsamında dünyanın en büyük girişimcilik etkinliklerinden Slush’ta yer almaya hak kazanan 18 Türk teknoloji girişimi, Helsinki’de geleceği şekillendiren ürünlerini tanıttı. Girişimcilerin etkinlik kapsamındaki diğer durakları ise Las Vegas ve Doha olacak


Dünyanın en önemli girişimcilik etkinlikleri arasında yer alan Slush, CES ve Web Summit Qatar’a Türk teknoloji girişimlerinin ortak katılımı, bu yıl ilk kez Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışan 5 Kalkınma Ajansı’nın işbirliği ile gerçekleştiriliyor. İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA), Ankara Kalkınma Ajansı (ANKARAKA) ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) işbirliğiyle global pazarlara açılmayı hedefleyen 100’ü aşkın Türk teknoloji girişimini, Helsinki, Las Vegas ve Doha’dadüzenlenecek olan küresel etkinliklere götürüyor. Küresel Girişimcilik Etkinliklerine Katılım Çağrısının amacı Türk teknoloji girişimlerinin dünyanın önde gelen teknoloji ve girişimcilik etkinliklerine katılarak küresel pazarlara açılmasının desteklenmesi olarak görülüyor. Çağrı ile ayrıca Türkiye’nin teknoloji girişimciliği dünyasında bilinirliğini artırılması ve girişimcilik ekosistem paydaşlarının da etkinliklere katılarak uluslararası iş birliklerinin güçlendirilmesine katkı sunulması hedefleniyor.


18 Türk teknoloji girişimi sahnede

Küresel Girişimcilik Etkinliklerine Katılım Çağrısı kapsamında30 Kasım- 1 Aralık 2023 tarihleri arasında Finlandiya’nın Helsinki kentinde düzenlenen Slush 2023’e katılmaya hak kazanan Türk teknoloji girişimleri yatırımcıların karşısına çıktı. Girişimciler ile yatırımcılar arasında 20 binin üzerinde buluşmanın gerçekleşeceği, 300’den fazla ekinliğin yer aldığı; 5000 girişimciyi, 3 bin yatırımcıyı ve 300 medya temsilcisi olmak üzere 9 bine yakın kişiyi bir araya getiren etkinlikte, 18 Türk teknoloji girişimi sahnede yerini aldı.

Türk girişimciler; yapay zekâ, robotik, çevre ve iklim, dijital sağlık, spor, oyun teknolojileri, yazılım, eğitim ve finans gibi birçok alanda teknoloji ürünlerini tanıtmaya başladı. İki gün süren olan Slush 2023’te, Türk teknoloji girişimleri yabancı yatırımcılarla bir araya geldi, gelecekteki iş ortakları ile tanışma ve potansiyel müşteri edinme fırsatı yakaladı. 


Slush 2023’te yer alan Türk Teknoloji Girişimleri

3pmetrics, Ara Robotik ve Yapay Zeka Teknolojileri A.Ş., ByBike Mikromobilite Teknoloji A.Ş., Crop Genius, Düşyeri Bilişim Teknoloji Ve Animasyon A.Ş., GAMI Teknoloji A.Ş., Hercules Biyomedikal Elektrik Elektronik Ar-Ge Tic. A.Ş., Quin AI Teknoloji ve Danışmanlık A.Ş., Remedi Teknoloji A.Ş., SFM Yazılım Teknolojileri A.Ş., Sizlik İş Proje Geliştirme ve Entegre Hizmet Çözümleri A.Ş., Syntonym Ural Telekomünikasyon Sanayi Ticaret Anonim Şirketi, Counterfake Yazılım Teknoloji A.Ş., Beebird Teknoloji A.Ş., Octopus Teknoloji, Basecope Yazılım A.Ş., Sekgames Oyun Yazılım Teknoloji ve Pazarlama A.Ş.Ara Robotik ve Yapay Zeka Teknolojileri A.Ş.

Küresel Girişimcilik Etkinliklerine Katılım Çağrısı kapsamında başarılı olan girişimciler; 30 Kasım – 1 Aralık 2023 tarihleri arasında Finlandiya’nın Helsinki kentinde gerçekleştirilen Slush etkinliğine katıldıktan sonra, 09-12 Ocak 2024 tarihleri arasında ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenecek olan dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı Consumer Electronics Show (CES) Fuarı’na ve 26-29 Şubat 2024 tarihleri arasında Katar’ın Doha kentinde ilk defa düzenlenecek Web Summit Qatar’a katılım sağlayacak. Startuplara her etkinlik için farklı kapsamlarda destek sağlanacak.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM