Çarşamba, Şubat 28, 2024
spot_img

“Türkiye’nin Türkmenistan’daki yatırımları 147 milyon $’a ulaştı”

Cevdet Yılmaz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkmenistan’a geldi. Yılmaz, ilk olarak Ruhiyet Köşkü’nde Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Yılmaz ve beraberindeki heyet Türkmenistan’ın Bağımsızlık Anıtını ziyaret ederek çelenk bıraktı.

Sonrasında, 10. Türkmenistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nın açılışına katılan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, Türkmenistan ile ikili ticaretin önemli bir ivme yakaladığına vurgu yaparak, Türkiye’nin Türkmenistan’ın ihracatında ikinci, ithalatında ise ilk sırada yer aldığını belirtti. Yılmaz, “2022 yılında ticaret hacmimiz 2 milyar doların üzerine taşındı. Ülkemizin Türkmenistan’daki yatırımları 147 milyon dolar seviyesine ulaştı. Yine Türk müteahhitlerimiz bugüne kadar Türkmenistan’da 51 milyar dolar değerinde bin 80 proje üstlendi ve Türkmenistan’ın simgesel eserlerinin hayata geçirilmesine katkı sundu” açıklamasında bulundu.  

Kardeş ülke Türkmenistan ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri detaylı şekilde ele alan “Ekonomik İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Türk-Türkmen Komisyonu (HEK) 7. Dönem Toplantısı” vesilesiyle Türkmenistan’da bulunduklarını ifade eden Yılmaz, ziyaret kapsamında Hükümetlerarası Türk-Türkmen Komisyonu 7. Dönem Toplantısını gerçekleştireceklerini, ikili görüşmeler yapacaklarını ve iş dünyası temsilcileriyle forumda bir araya geleceklerini bildirdi.


Hedef; 5 milyar dolarlık ticaret hacmi

Türkmenistan’daki yatırımları artırmaya ve projelere katkı sunmaya devam edeceklerini kaydeden Yılmaz, “Siyasi ve ticari alanda tesis ettiğimiz dostluk ve kardeşlik ilişkilerini karşılıklı ziyaret ve temaslarla pekiştirerek, Cumhurbaşkanlarımız tarafından belirlenen 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine en kısa sürede ulaşmak için çalışıyoruz. Çalışmalarımızın temeline, ticaretin kolaylaştırılmasını ve iş dünyalarımızın önünü açmayı yerleştirdik” diye konuştu.


İş dünyası temsilcilerine çağrı

7. Dönem Hükümetlerarası Türk-Türkmen Komisyon Toplantısı Protokolünü imzalayacaklarını söyleyen Yılmaz, iş dünyası temsilcilerine, “Bizler, bu alanda çalışma yürütürken, iş insanları da cesur ve istekli adımlar atarak ticari ve ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesine katkı sunmanızı bekliyoruz. Firmalarımızın Türkmenistan pazarında kendilerini tanıtabilmeleri ve yeni iş olanaklarını elde edebilmeleri için fırsat sunuyor. Öte yandan, Türkmen firmaları da yüksek kaliteli Türk ürünlerini yakından tanıyabilme imkânına sahip olacak” sözleriyle çağrıda bulundu.

2018 yılında fuara Türkiye’den 60 firmanın bu yıl ise 100’e yakın firmanın katılım sağladığına dikkat çeken Cevdet Yılmaz, inşaat teknolojileri, inşaat makinaları, çatı ve duvar sistemleri, kozmetik-kimya, gıda ve gıda işleme makinaları başta olmak üzere pek çok alanda çok farklı ürünlerin sergileneceği fuarın 3 gün süreceğini ve iki ülke arasındaki ticari- ekonomik ilişkilerin gelişimine katkı sağlayacağını kaydetti.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM