Salı, Nisan 16, 2024

MB: Kararlı duruşumuzu sürdüreceğiz

merkez bankası

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Dr. Fatih Karahan, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ve TBB Yönetim Kurulu ile bir araya geldi. Para politikasındaki kararlı duruşlarının, hedefledikleri dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşmalarını sağlayacağını belirten Dr. Karahan, “Para politikasındaki kararlı duruşumuz, hedeflediğimiz dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşmamızı sağlayacak. Dezenflasyona yönelik adımlarımızın finansal koşullara, talebe ve fiyatlama davranışlarına yansıyacağını öngörüyoruz. Aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşürecek sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz” dedi.


Çakar: Ekonominin geleceğine ilişkin beklentimiz olumlu

TCMB ile iletişimlerinin çok iyi bir düzeyde olduğunu belirten TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ise bugünkü faydalı ve yapıcı görüşmeden duydukları memnuniyeti dile getirdi. TBB Başkanı Çakar, Karahan’dan para politikası uygulamalarına ilişkin değerlendirmelerini dinlediklerini ve kendisine ve ekibine sektörel gelişmelere dair güncel bilgi sunduklarını ifade etti.

Ayrıca toplumsal refah artışı ile kapsayıcı ve sürdürülebilir büyüme için kritik önemde olan enflasyonla mücadeleye olan desteklerini dile getiren Çakar, Türkiye ekonomisinin geleceğine ilişkin beklentilerinin olumlu yönde seyrettiğini belirtti.

KAYNAKTCMB
İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM