Salı, Mayıs 21, 2024

“Artan otel fiyatları turistleri tekne tatiline yönlendirdi”

Yıllardır denizcilikle uğraşan Bodrum’da yeni kurulmasına rağmen kısa sürede sektörde tanınmayı başaran Free Yacht’ın kurucusu Hasan Kastel, yaklaşan deniz sezonu sebebi ile Türkiye’de denizcilik sektörünü değerlendirdi. Türkiye’nin koylarının yabancı ve yerli tekne sahipleri tarafından oldukça tercih edildiğinden bahseden Kastel, “Uygun bölgelerde yeni liman ve marinalar için bir an önce çalışmalara başlanması gerektiğini düşünüyorum. Artan otel fiyatları da turistleri alternatif tatil seçeneği olarak gördükleri tekne tatiline daha çok yönlendirdiği için koylarda oluşan yoğunluktan dolayı tekne sahipleri rahat edemiyor. İki yıldır acente olarak da bu artışı ve sorunu daha çok gözlemlemeye başladık” dedi.


“Tekne turizmine daha çok destek verilmeli”

Türkiye’nin üç bir yanı deniz ile çevrili iken devletin tekne turizmine daha çok destek vermesi gerektiğini söyleyen Kastel, Türkiye’deki marina fiyatları Avrupa’nın en lüks yerleşim yerlerinden biri olan Monako’dan bile daha pahalı” diye konuştu.

Yabancı-yerli tekne sahiplerine ve turistlere hizmet verdiklerini anlatan Kastel, şunları söyledi: “Bizim sektörümüz lüks bir tüketim. Dolayısı ile oldukça da pahalı. Free Yacht olarak standart tersane hizmetimizin yanı sıra bizi farklı kılan acente olarak da hizmet veriyor oluşumuz. Müşterimiz bize geldiği zaman anahtarını bize teslim eder. Teknesinin tadilatından bakımına ve denize inişine kadar sonrasında ise yaz tatili boyunca bütün ihtiyaçlarını ve aynı zamanda talep ettikleri konsiyaj hizmetlerini yürütürüz. Her alanda hizmet verdiğimiz için sektördeki çoğu eksiği kolay fark ediyoruz.”

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM