Perşembe, Temmuz 18, 2024

İtalyan teknolojileri Türkiye pazarında

İtalyan firmaların global çaptaki iş geliştirmelerini destekleyen Italian Trade Agency (ITA) ve ACIMIT organizasyonu ile Türkiye’ye gelen 16 İtalyan tekstil makineleri üreticisi, 4-8 Haziran tarihleri arasında düzenlenen ve sektörün en önemli buluşması olan ITM 2024 Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı’na katıldı. İtalya’nın tekstil teknolojileri alanındaki öncü firmaları, bu fuarda son teknolojik çözüm ve ürünlerini Türkiye pazarına sundu.

Alanında dünyanın önemli organizasyonlarından biri olan ITM 2024 Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı, tekstil teknolojilerinin liderlerini 5 gün boyunca İstanbul’da ağırladı. ITM 2024 Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı’na katılan İtalyan firmalar, tekstil ve giyim endüstrisine yönelik en son yenilikleri ve sürdürülebilir teknolojilerini sergileyerek Türkiye’deki yeni iş birliklerinin temelini attı. İtalyan tekstil makineleri, özellikle Asya, Avrupa ve Amerika pazarlarına yönelik üstün teknoloji ve donanımlı ürünleriyle dikkat çekti. Türkiye ise, İtalyan tekstil makineleri üreticileri için Çin’den sonra ikinci en büyük yabancı pazar konumunu korudu.

2023 yılında İtalyan tekstil makineleri ihracatı, toplam üretimin yüzde 86’sını oluşturarak 2 milyar euroluk bir değere ulaştı. Türkiye ise 183 milyon euro ile İtalyan tekstil makineleri ihracatında önemli bir yer tutmaya devam etti. Bu fuarla birlikte İtalyan üreticileri Türkiye ile olan ticari ilişkilerini daha da güçlendirme fırsatı buldu. 


İtalyan teknolojisi, Türk tekstil sektörüne katkı sağlayacak

Italian Trade Agency (ITA) Direktörü Marco Pintus, ITM’nin, tekstil makineleri sektöründe dünya çapında en önemli ticaret fuarlarından biri olduğunu vurgulayarak, “Türkiye, İtalyan tekstil makineleri üreticileri için ana pazarların başında geliyor. Bu nedenle, İtalyan katılımcıların ITM fuarından beklentileri her zaman oldukça yüksek. ITM’ye katılan İtalyan firmaları, fuarda karşılaştıkları ziyaretçilerin kalitesinden son derece memnun kaldılar. ITM 2024, İtalyan inovasyonunun, teknolojisinin ve kalitesinin Türk tekstil sektöründeki etkisini göstermek için mükemmel bir fırsat sundu. İtalyan tekstil makineleri üreticilerinin bu fuara katılımının, Türkiye’nin tekstil ve hazır giyim alanlarındaki kapasitesini artırarak, global rekabetçiliğini güçlendirme potansiyeline önemli bir katkı sağladığını düşünüyorum” dedi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM