Perşembe, Temmuz 18, 2024

EKK: Elde ettiğimiz kazanımlarımız doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), 2024 yılı beşinci toplantısı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında Beştepe’de gerçekleşti.  Toplantıda, AB emisyon ticaret sistemi uygulaması ve sınırda karbon düzenleme mekanizması sürecinde sanayinin yeşil dönüşümü ile istihdam teşvikleri ve etki analizi konuları ele alındı. 

Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada, “Ekonomi programımızın ilk yılını geride bırakırken, şu ana kadar elde ettiğimiz kazanımlarımız doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor. Bu süreçte daha dengeli bir büyümeye doğru yol alırken istihdam tarihi yüksek seviyelere ulaşmış, işsizlik oranı düşmeye devam ederek tek haneli seviyelerde seyretmiştir. Cari açık önemli ölçüde azalırken, rezervlerimiz güçlenmiş ve ülke risk primimizde önemli gerileme yaşandı” ifadeleri yer aldı.


“Enflasyon hızla gerileyecek”

Kalıcı refah artışına ulaşmak ve yatırım ortamını daha da iyileştirmek için fiyat istikrarını sağlamanın önemine vurgu yapılan açıklamada, “Haziran ayı ile birlikte dezenflasyon süreci başlayacak ve yılın ikinci yarısında yıllık enflasyon hızla gerileyecek. Piyasadaki enflasyon beklentileri de bunu teyit eder niteliktedir. Uygulamaya aldığımız kamuda tasarruf ve verimlilik paketiyle daha da güçlendireceğimiz mali disiplin, dezenflasyon sürecine destek olmaya devam edecek” denildi. 


“Yeşil ve dijital dönüşüm çalışmalarımızı hızlandırıyoruz”

Açıklamanında devamında, “On İkinci Kalkınma Planı’nın odağında yer alan yeşil ve dijital dönüşüm çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. İkiz dönüşümü sağlamak amacıyla yeni sanayi politikalarını hayata geçiriyoruz. Nitelikli yatırımlara ve yüksek teknoloji ürün ihracatına sağladığımız desteklerle katma değerli üretimi ve verimliliği artırmayı sürdüreceğiz” ifadeleri yer aldı.

Toplantıda ele alınan konular ise şöyle; “Uluslararası rekabet gücümüzün korunması ve güçlendirilmesi amacıyla kurulacak Ulusal Emisyon Ticaret Sistemi ve Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması kapsamında sanayide yeşil dönüşümü gerçekleştirmeye yönelik yürütülen çalışmalar istişare edildi.  Katma değeri yüksek, ihracat potansiyelimizi artıracak ve cari işlemler dengesinde sürdürebilir iyileşmeyi sağlayacak yatırımlara yönelik olarak yeniden yapılandırılan Yatırım Taahhütlü Avans Kredileri (YTAK)’nde durum değerlendirmesi yapıldı. Aktif sanayi politikalarımızın önemli bir bileşeni olan YTAK süreçlerinin hızlandırılması kararlaştırıldı. İstihdam teşviklerine yönelik etki analizi çalışması Kurul üyeleriyle paylaşıldı. Önümüzdeki dönemde teşviklerin gözden geçirilerek sistemin etkinliğinin artırılmasına yönelik atılması gereken adımlar ele alındı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) öncülüğünde yürütülen ‘Dijital Türk Lirası Projesi’ ile bankalara verilmesi öngörülen ‘Toplumsal Yatırım Notu’ çalışmalarında gelinen son durum gözden geçiridi.”

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM