Cuma, Mart 1, 2024
spot_img

Endüstriyel mutfak sektörü ABD ile büyüyecek

TÜSİD Güçlü Kaplangı Ticaret Gazetesi

Çin, ABD, Almanya ve İtalya’dan sonra dünyanın 5. ekol ülke konumunda olan Türkiye endüstriyel mutfak sektörü, gözünü ABD pazarına dikti. Sektör, ABD pazarından yüzde 10 pay alarak yüzde 100 büyümeyi hedefliyor.


2022 yılını 2,8 milyar dolar ihracatla kapatan endüstriyel mutfak sektörü, verdiği 2,4 milyar dolarlık dış ticaret fazlasıyla ihracat ağırlıklı büyüyor. 2023 yılı için 3,5 milyar dolarlık ihracat hedefi belirleyen sektörün ilk ve tek çatı derneği, Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSİD), büyüme hedefinde odak ülke olarak kendisine ABD pazarını belirledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan TUSİD Başkanı Güçlü Kaplangı, “Dünyada 5 ekol ülkeden birisiyiz. Çin, ABD, Almanya, İtalya’nın ardından biz geliyoruz. Çok yüksek ithalat yapan ABD pazarında Çin’den pay almamız gerekiyor. Çin, 140 milyar dolarlık ihracatın yüzde 60’ını ABD’ye yapıyor. Sadece bu pazarın yüzde 10’unu almamız bile sektörümüzün yüzde 100 büyümesini sağlar. Bu yüzden de fuarlara önem veriyoruz. 20 üyemizle birlikte 1-3 Şubat tarihleri arasında ABD Orlando’da düzenlenen NAFEM 2023 Uluslararası Gıda Üretim Teknolojileri Fuarına katıldık.

Yine mayıs ayında ise Chicago’da sektörümüzü tanıtacağız. Çin’in alternatifi olduğumuzu ortaya koyacağız. Ancak ETL ve NSF belgeleri alınmadan bu pazara ihracat yapmamız mümkün değil ve bu belgeleri verenler yabancı kurumlar. Örneğin; bu belgeleri almak için bir ürünümüzü teste göndermemiz gerekiyor. Bunun için 3-4 ay sıra beklememiz ve 50-60 bin dolar masraf ödememiz lazım. Dernek olarak Türkiye’deki temsilcilerle bu belgelerin verilmesi için irtibat halindeyiz.” dedi.

KAYNAKTÜSİD
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM