Perşembe, Nisan 25, 2024

“Enflasyonun, %45’in altına inmesi düşük olasılık”

Enflasyon değerlendirmesi

TÜİK Ocak ayında Tüketici Fiyatları Endeksi’ni (TÜFE) yüzde 6,65, Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi’ni (ÜFE) %4,15 olarak açıkladı. Böylece yıllık bazda TÜFE %57,68’e, ÜFE ise %86,41’e geriledi.

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi, Ekonomist Doç. Dr. Atilla Çifter, aylık fiyatlarda yüksek artışa rağmen hem tüketici hem de üretici enflasyonunda yıllık olarak gerilemesinin baz etkisi nedeniyle gerçekleştiğini belirtti. Ancak %45’in altına inmesinin düşük ihtimal olduğuna değindi.

Doç. Dr. Atilla Çifter, ocak ayı verilerini değerlendirirken, İTO’nun da Ocak ayında İstanbul Ücretliler Geçinme Endeksini aylık %5,94, Toptan Eşya Fiyat Endeksi’ni ise aylık 5,53 olarak açıkladığını hatırlattı. TÜFE’de fiyat gerilemesinin yaşandığı tek grup eksinin %1,53 ile giyim ve ayakkabıda gerçekleşirken, sağlık %18,35 ile rekor düzeyde arttığına dikkat çekti.


“Yıllık enflasyon baz etkisi ile geriliyor”

Aylık fiyatlarda yüksek artışa rağmen hem tüketici hem de üretici enflasyonunda yıllık bazda gerileme baz etkisi nedeniyle gerçekleştiğine vurgulayan Atilla Çifter, “Aralık 2022’de başlayan baz etkisi ile yıllık gerileme azalarak devam etse de bu etkinin yıllık enflasyonu %45 altına çekebilme olasılığı düşük.” diye konuştu.

“Olası bir döviz kuru şoku TÜFE’yi Aralık 2021’deki gibi artırabilir”

Atilla Çifter’e göre, bu veriler ışığında aylık TÜFE’nin de uzun süredir sürdürülen uluslararası rezervleri eritme politikası bazlı sabit döviz kuruna rağmen %6,65 olarak gerçekleşmesi enflasyon ile mücadele açısından endişe verici. Sabit döviz kuru politikasının mevcut ödemeler dengesi yapısı ile mümkün olamayacağını savundu. Döviz kurundaki olası bir şokun ise TÜFE’yi Aralık 2021’dekine benzer bir şekilde arttırabileceği uyarısında bulundu.

Son olarak, enflasyonun baz etkisi ile gerilemesinin sürdürülebilir olmadığı görüşünü dile getirererk, “Enflasyon ile mücadelede para ve maliye politikalarına dönüş gerekiyor. Merkez Bankası’nın düşük politika faizi ısrarı enflasyonun en önemli silahını etkisiz kılarken, parasal genişleme uygulamaları enflasyon ile mücadelede maliye politikasını etkisizleştiriyor.” değerlendirmelerini yaptı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM