Salı, Temmuz 23, 2024

2023 yılının ilk yarısı çalışanları yordu

WellBees esenlik haritası

Dünya genelinde ve Türkiye’de yılın ilk altı ayında yaşanan gelişmeler çalışanların ruh haline de yansıdı. Yeni nesil çalışan esenliği platformu Wellbees, platformu kullanan çalışanların uyku kaliteleri, günlük modları, katıldıkları etkinlikler ve uzmanlara yönelik taleplerinden 2023 yılının ilk altı ayının esenlik haritasını çıkardı. Platformun verilerine göre Ocak ayında 5 üzerinden 4,22 olan çalışan modu yaşanan gelişmelerle büyük oranda düşüş yaşadı ve yazın gelişiyle birlikte yükselmesine rağmen hala 4,19 seviyesinde.


İlk değişim deprem felaketiyle geldi

2023 yılına gelişim, güçlü beden-zihin bağlantısı ve istenmeyen alışkanlıklara veda gibi konulara odaklanarak yüksek bir motivasyonla başlayan çalışanların ruh hali, Türkiye’yi derinden sarsan Kahramanmaraş merkezli deprem felaketiyle birlikte hızla değişti. Çalışanların ilk ay ilgilendiği konuların yerini zor zamanlarda birliktelik, duygusal destek, korku, travma ve stres egzersizleri aldı.

Seçimler uyku kalitesini bozdu

Çalışanların depremle birlikte uyku durumunu en çok etkileyen konu ise seçim gündemi oldu. İki türlü seçimde en çok kadınların ve 30 yaş altı çalışanların uyku düzeni değişti. Öyle ki 30 yaş altı çalışanların uyku kalitesi seçim günlerinde ortalama yüzde 16 düştü. Bu süreçte uyku kalitesi en az etkilenen grubun ise 45 yaş ve üzeri çalışanlar olduğu belirlendi.

“Çalışanlar ruh hallerini düşünen şirketlerde çalışmak istiyor”

Çalışanların esenlik haritasını değerlendiren Wellbees CEO’su Melis Abacıoğlu, “Pek çok kişi yeni yıla yeni umutlar ile başlar. Bu durumu uygulamamızı kullanan on binlerce çalışanda da gördük. Yeni kararlar alındı, kötü alışkanlıklara veda edilmeye başlandı. Ancak deprem felaketiyle birlikte bu durum yerini kaygı ve strese bıraktı. Depremi takip eden aylarda çalışanların modu yavaş yavaş yükselişe geçse de dünya ve ülkemizin hareketli gündemi dolayısıyla henüz Ocak ayı seviyesine ulaşmadı. Ocak ayında 5 üzerinden 4,22 olan çalışan modu şu anda 4,19 seviyesinde” dedi.

Bu süreçte şirketlerin sorumluluğunun daha da arttığına dikkat çeken Abacıoğlu, “Çünkü çalışanlar, ruh hallerini düşünen, bu konuya yönelik çözümler üreten, kendilerini değerli hissedecekleri şirketlerde çalışmak, böyle ekiplerin parçası olmak istiyor. Esenliğin düzenli ölçümü ile özellikle çoklu krizlerin yaşandığı günümüz dünyasında çalışanların duygu durumlarının fotoğrafını daha net çekmek, bunu anlamlandırmak ve bu doğrultuda kararlar almak mümkün” diye konuştu.

KAYNAKWellbees
İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM