Cumartesi, Haziran 22, 2024

İlaçtaki euro kuru, gerçek kurun yarısına yetişemiyor!

ilaç eczane eczacı maliyet kur

Bakanlar Kurulu Kararı ile “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar ile ilaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Euro kuru 14,0387 lira olarak güncellenmiştir.


Karar bu sabah itibarıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararın yayımlanmasının ardından Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, “Kur seviyesinin güncel kurun çok altında olmasından kaynaklı olarak piyasada bulunamayan ilaç sorununun devam edeceğini düşünüyoruz”diye konuştu.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, ilaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Euro kurunun 10.76 TL’den 14.03 TL’ye çıkarıldığını söyleyerek konuyla ilgili şunları kaydetti:

“İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Euro kuru yüzde 30,5’lik artışla 10.76’dan 14.03 TL’ye yükseldi. Ancak kur seviyesinin güncel kurun çok altında olmasından kaynaklı olarak piyasada bulunamayan ilaç sorununun devam edeceğini düşünüyoruz. Zira güncel kura göre Euro bugün itibariyle 30.02 TL seviyesinde bulunuyor. İthal edilen ilaçların güncel kura göre ithalatında sıkıntılar yaşanmaya devam edecektir.”

İlaç Euro kurunun normal kura bir türlü yetişemediğini söyleyen Saydan, bu durumun ilacı bulunabilir olmaktan çıkardığını belirtti.

İlaca ulaşmayı kolaylaştıracak iyileştir bir an önce yapılmalı

Biz eczacılar için ilaçların hem bulunabilir hem de ulaşılabilir olması kritiktir. Zira bulunamayan ilaç, en pahalı ilaçtır. Bu güncellemenin, ilacın hastaya ulaşmasına imkân sağlayacak seviyede olmadığını, yarayı iyileştirmeyeceğini sadece bir pansuman olabileceğini belirtmek istiyoruz. İlaca ulaşmayı kolaylaştıracak gerçek iyileştirmelerin de bir an önce yapılmasını bekliyoruz.

Vatandaşlarımızın ilaçlara ulaşmasını engelliyor

Son 3 yılda ilaç sektöründe yaşanan sorunlar gözle görülür hale gelmiştir. Bu durumun kökeni, euro kurunun ilaç sektöründe, gerçek kurdan farklı bir şekilde belirlenmeye başlamasıdır. Uygulamanın ilk başladığı dönemde, ilaç için belirlenen euro kuru, reel euro kuru ile aynı seyirde ilerliyordu. Ancak bugün itibariyle, ilaç euro kuru 14,03 TL olarak belirlenirken, reel euro kuru 30 TL seviyelerine çıkmıştır. 14 yılda Euro/TL değeri ortalama yüzde 1215 oranında arttı. Bu 14 yıllık sistem, günümüz ekonomik koşullarında çözümsüz hale gelmiş ve artık vatandaşlarımızın ilaçlara ulaşmasını engelliyor. Artık yeni bir çözüm yolu bulmak zorundayız. Eczane eczacılarının sendikası teis olarak bu gelişmeler ve yaşanan sıkıntılar karşısında endişeliyiz ve şaşkınız. Sağlık otoritemizin anlık çözümlere yönelmesi yerine kalıcı çözümler bulması gerektiğine inanıyoruz.

“ilaç yokluğu” problemi bahanelerle ve sonuçsuz girişimlerle çözülemez. Gerçekçi yaklaşımlarla, ilaç euro kurunun, güncel ve ekonomik gerçeklere mutlaka uygun hale getirilerek sorunun acilen çözülmesi ve vatandaşın ihtiyacı olan ilaçların eczanelerimize gelmesi sağlanmalı.”

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM