Cumartesi, Temmuz 20, 2024

Covid-19’da kesilen maske cezaları iade edilecek

Covid-19 ceza iade

Covid-19 pandemisinde maske takmama ve sokağa çıkma yasağına aykırı davranma gerekçesiyle çok sayıda vatandaşa kesilen cezaların iadesi kararlaştırılmıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın tebliği bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Alınan karar kapsamında ceza uygulanan 321 bin 380 kişiye toplamda 309 milyon TL iade edilecek. Resmi Gazete’de yer alan tebliğde, ilk koronavirüs vakasının görüldüğü 11 Mart 2020’den 9 Kasım 2022’ye kadar olan dönemde tahsil edilen cezalardan vazgeçildiği bildirildi. Cezalar, tahsilatı yapan idari birime 31 Aralık 2024’e kadar yapılacak başvurunun ardından bakanlıkça belirlenecek usul ve esaslara göre iade edilecek.


Pandemi ceza iade başvurusu için ne yapmalı?

Covid-19 salgın sürecinde 9 Kasım 2022’den önce tahsil edilen cezaların iade için başvuru formunun doldurularak varsa idari yaptırım karar tutanağı ve dilekçeye eklenecek ödeme belgesinin birer örneği ile 31 Aralık 2024’e kadar ödemenin yapıldığı idari birime başvurulması gerekiyor.

Resmi Gazete’de başvuru sürecine ilişkin, “Vergi dairesine veya vergi dairesi adına banka/Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş.’ye yapılmış olması halinde, Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden yapılabileceği gibi ödemenin yapıldığı vergi dairesine doğrudan veya posta yoluyla ya da diğer vergi daireleri aracılığıyla; cezayı veren birime hizmet veren muhasebe birimine, mal müdürlüğüne veya defterdarlık muhasebe müdürlüğüne yapılmış olması halinde, ödemenin yapıldığı muhasebe birimine doğrudan veya posta yoluyla ya da diğer muhasebe birimleri aracılığıyla yapılabilecektir” bilgileri paylaşıldı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM