Salı, Temmuz 23, 2024

“Çiftçi ürününü geçen seneki fiyatın altında satıyor”

Ulaş Karasu Toprak Mahsulleri Ofisi

Çiftçinin katlanarak artan borçları yüzünden ürünler, geçen yılın satış fiyatı altından tüccara satılıyor

CHP Sivas Milletvekili ve Parti Meclisi (PM) Üyesi Ulaş Karasu, katlanarak artan çitçinin sorunlarını TBMM gündemine taşıdı.

Toprak Mahsulleri Ofisi, çiftçiden ürünleri almakta ağır davranınca, üreticiler hasat ettikleri ürünleri tüccara “yok fiyatına” satmak zorunda kaldığını ve üreticilerin daha fazla mağduriyet yaşamaması ve gelecek sezonda üretime devam etmesi için hükümetin etkin ve kararlı adımları atması gerektiğini söyleyen Karsu, “Çiftçi mağdur ve perişan oluyor. Hani TMO çiftçinin kara gün dostuydu? Bu soruna sadece yaptırımı olmayan TMO’nun değil, asıl olarak hükümetin el atması gerekiyor” diye konuştu.


Hükümet kararlı adım atmalı

Çitçinin ilaç, gübre, mazot gibi temel girdi fiyatlarının her gün artmasıyla elde ettiği karın da zarara çevirildiğini söyleyen Karsu, “Zaten borçlu olan çiftçilerin, borçlarını ödeyebilmesi ve daha fazla mağduriyet yaşamaması, gelecek sezonda da üretime devam etmesi için hükümetin etkin ve kararlı adımları bir an önce atması gerektiğini vurguladı. Karasu, “Girdi maliyetlerine, mazot gübre maliyetlerine erişmek zaten mümkün değil. Gelecek sezonda da eğer çiftçinin üretime devam etmesi isteniyorsa, hükümetin bir an önce kararlı adımlar atması gerekiyor. Ayrıca TMO’nun da daha hızlı ve planlı alımlar gerçekleştirmesi, vasıfsız buğday alımının sağlanması gerekiyor” dedi. 

Bakan Yumaklı’ya sordu

CHP’li Karasu, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’dan özetle şu sorularına yanıt vermesini talep etti:

“Sivas’ta TMO’nun (kiralanan depolar da dahil) faal durumdaki buğday ve arpa alım merkezinin sayısı kaçtır? Kaçı, sezonda yapılan alımlar için kullanılmıştır? 

Ürünlerini TMO’ya teslim edemeyen çiftçiler, mahsullerini düşük fiyatlardan tüccarlara satmak zorunda kalmıştır. TMO’nun bu zafiyetinden dolayı çiftçinin uğradığı zararın telafi edilebilmesi adına Bakanlığınızın yaptığı veya yapacağı çalışma var mıdır/olacak mıdır? 
 
TMO’ya ürünlerini satamadığı için mağduriyet yaşayan çiftçilerin mağduriyetlerini gidermek adına hükümetinizin yaptığı/yapacağı çalışma var mıdır? Varsa bu çalışmanın içeriği nedir? Piyasa fiyatlarının TMO alım fiyatına yükselmesi hususunda uygulanacak politikalar gündeminizde midir?
Bu sezonda, Sivas’ta vasıfsız buğday alımı yapılacak mıdır?

Pas hastalığı Sivas’ta kaç dönümlük alanda görülmüştür? İlaçlama için drone kullanılabilmesi hususunda bakanlığınızın çiftçilerimize sağladığı teknolojik olanaklar nelerdir? Bu konuda üreticilere bakanlığınızın yaptığı ve yapacağı destekler nelerdir?

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM