Çarşamba, Haziran 19, 2024

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan altın ithalatına kota

külçe altın ithalat

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, son dönemde işlenmemiş altın ithalatında yaşanan yükseliş, dış ticaret ve ödemeler dengesi üzerindeki olumsuz etkiler yaratıyor. Durumu takip eden Bakanlık, söz konusu ithalata yönelik çeşitli tedbirlerin alınması için çalışma gerçekleştirdi. Bakanlık yetkilileri, bu etkilerin azaltılması amacıyla ilgili kurumlar ve sektör temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirdi.


Önlem cari açık için

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “İşlenmemiş altın ithalatının cari açık üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak, Türkiye’nin döviz rezervlerini desteklemek için ‘kota uygulaması’ getirmeye karar verirken, söz konusu karara ilişkin mevzuat çalışmalarının Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığınca kısa süre içerisinde tamamlanması bekleniyor” ifadelerine yer verildi.

Kota miktarları nasıl belirlendi?

Bakanlığın açıkladığı söz konusu kotalar, Borsa İstanbul A.Ş. üyesi kıymetli madenler aracı kuruluşları tarafından gerçekleştirilen işlenmemiş altın ithalatını kapsayacak. Tedbirler çerçevesinde aracı kuruluşların gerçekleştirdiği işlenmemiş altın ithalatı için geçen yıllardaki ithalat miktarları dikkate alınarak aylık bir kota miktarı belirlendi. Söz konusu kota kıymetli madenler aracı kuruluşlarının ithalat ve borsa işlemleri göz önünde bulundurularak tahsis edilecek.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM