Salı, Haziran 25, 2024

İzmirli gençler staj olanaklarının genişletilmesini istiyor

İzmir Kent Konseyi Gençlik Meclisi

İzmir Kent Konseyi Gençlik Meclisi ev sahipliğinde 35 farklı sivil toplum kuruluşu, üniversite öğrenci toplulukları ve inisiyatifilerin katıldığı yerel gençlik stratejisi çalıştayı Ahmet Piriştina Kent Arşivi Müzesi’nde bulunan Prof. Dr. Zeki Arıkan Kitaplığı ve İzelman Kitap Kafe’de gerçekleşti.

Toplantılar 5 farklı tematik alanda yapıldı. Teknoloji ve Girişim, Katılım, Ruh ve Beden Sağlığı, Eğitim ve Yaşayan Şehir başlıklarının tartışıldığı toplantılarda gençler raporlar oluşturdular. Raporların tamamlanmasının ardından takımlar aralarından sözcüler belirleyerek sunumlarını gerçekleştirdiler. Katılımcılar başta ücretsiz staj, kültür, turizm ve sanat gibi birçok konuyu ele aldılar. Ücretsiz stajın mağduriyetlere yol açtığını belirten gençler; bir platform kurularak staj imkanlarının arttırılmasını, staj yapan öğrencilerin sigortasının ödenmesini sağlayacak politikalar üretilmesini, stajyer kabul eden kuruluşların stajyer kabullerini şeffaf ve liyakat esaslı yapmaları için gerekli düzenlemelerin yapılmasını ve sürecin denetlenmesini talep ettiler.


“Sırada çalışmanın diğer ayaklarını tamamlamak var”

Gençler, yerel yönetimlerin istihdam süreçlerinde gençlere açılacak alanın genişletilmesini talep ederek ekonomik bağımsızlığın önemine dikkat çektiler. Birçok katılımcının sunumlarını gerçekleştirmesi ardından program sonunda konuşan İzmir Gençlik Meclisi Başkanı Av. İsmail Ferhat Kaplan, “Gençlerin gençler için çalışma yürütmesi oldukça kıymetli. Şimdi sırada bu çalışmanın sonuçları üzerinde teknik çalışmalar yürütmek ve çalışmanın diğer ayaklarını tamamlamak var. İzmir’de gençlerin güçlenmesi için çalışan çok sayıda sivil toplum kuruluşunun bir araya gelmesi çok anlamlı. Bu İzmir’i 2026 Avrupa Gençlik Başkenti yapacak olan en büyük manevi güç” dedi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM