Salı, Aralık 5, 2023

Seferihisar’da çifte şenlik coşkusu

seferihisar belediyesi şenlik

Seferihisar Belediyesi, bu yıl düzenlenen şenliklerle adından söz ettirmeye devam ediyor. Ulamış Köy Meydanı’nda bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilen “Ata Ekmeği ve Armola” şenliği de, coşkuyla kutlandı. Bir avuç ata tohumu ile başlayan karakılçık ekmeği üretimi, hem Ulamışlıların geçim kaynağı haline geldi, hem de geleneksel şenliğe dönüştü. Ulamış Köy Meydanı’nda binlerce kişinin katılımıyla coşku ile kutlandı.

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Belediye Başkan Yardımcıları ile çok sayıda vatandaşın katıldığı şenlik, renkli görüntülere sahne oldu. Kurulan geleneksel pazarda köylüler yöreye özgü ürünlerini satarken, Ulamış sokaklarında karakılçık buğdayından 100 yıllık tekniklerle üretilen ata ekmeği ve armola peyniri kokuları yükseldi. Şenliğe katılanlar, ata ekmeği ve armola peyniri ile lezzet şöleni yaşadı. Yerel lezzetler de, misafirlere ikram edildi.


Tohumlar toprağa düştü ve bereket getirdi

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, yıllardır bir avuç tohumun yarattığı mucizeyi kutladıklarını söyleyerek, “Karakılçık buğdayı ile Seferihisar’a bereket getirdik. Hastalara şifa olduk. Toprağı özü ile buluşturduk. 12 yıl önce Gödence’de bulduğumuz tohumlar elden ele gezdi, Türkiye’nin her yerinde toprağa düştü ve her yere bereket getirdi. Karakılçık, artık sağlıklı yaşam için olmazsa olmaz bir ekmek haline geldi. Burada sizlerle beraber bir mücadele veriyoruz. Görüyorsunuz iklim krizi ve savaşlar önce gıdayı vurdu. İster zengin ister fakir tüm ülkelerdeki insanlar gıdaya erişmeye çalışıyor. Bizler doğduğumuz ve yaşadığımız yerde doymak için tarım politikalarımızı her şeyin üzerinde tutuyoruz” dedi.


Toprağı işlemeye devam edeceğiz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer’in tarıma verdiği desteğin çok kıymetli olduğunu kaydeden Başkan Yetişkin, “Bugün burada kutladığımız mucizenin mimarı Tunç Soyer’dir. Biz de bayrağı devraldık. Üretmeye, toprağı işlemeye devam edeceğiz. Toprağımızdan ve tohumumuzdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Peynir, ekmek ve şenlikle burası bayram yerine döndü diyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “Tunç Soyer’in bir avuçla başlattığı atalık tohumu sadece Ulamış’ta değil, artık Türkiye’nin her yerinde ekiliyor ve halkın sofrasına gidiyor. O bayrağı Soyer’den alan Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, şimdi daha da yukarıya çıkarıyor. ‘Başka bir tarım mümkün’ mottosunun tam hakkını veriyor” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM