Pazartesi, Aralık 4, 2023

Eylül ayında Van’da sondaj gerçekleştirilecek

enerji bakanı alparslan bayraktar

TRT Haber’e konuk olan Enerji Arz ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, canlı yayında soruları yanıtladı. Eylül ayında Van’da sondaj yapılacağını belirten Bayraktar, “Bizim için önemi olan kısmı, dünyadaki petrol ve doğalgaz rezervlerinin 3’te 2’si Türkiye’nin komşu ülkelerinde yer alıyor. Örneğin Libya’da ve Irak’ta farklı coğrafyalarda bizim Türkiye Petrolleri’ni BOTAŞ’ı özel sektörümüzü buralarda daha aktif kullanmaya başlamamız lazım. Oradaki keşifler elbette ülkemizin hanesine yazılacak. Petrol ve doğal gaz aramacılığı işi çok teknik ve içerisinde birçok zorluğun olduğu bir alan. Sakarya gaz sahasında biz ilk keşfi yaptığımızda o noktadaki derinlik 2 bin 100 metre yani 2 kilometrenin üzerinde bir deniz derinliği var” diye aktardı. 


“Sondaj yapmayı planladığımız alanlardan bir tanesi Orta ve Doğu Karadeniz”

Temel hedeflerinin, Türkiye’de aranmadık hiçbir yerin kalmaması olduğunu aktaran Bayraktar, “Önce 2 boyutlu sismik yaparız. Orada göze çarpan bir şey olduğu zaman 3 boyutlu sismikle biraz daha analiz yapılır. Bu aylar alan sonrasında da analizi haftalar süren çalışmalar. Sonrasında sondajı çok büyük maliyetler olan çalışmalara gidilir. Bu çalışmalar sonunda ekonomik değeri olan bir şey bulamayabilirsiniz. Önümüzdeki dönemde sondaj yapmayı planladığımız alanlardan bir tanesi Orta ve Doğu Karadeniz. Hem Ordu’da hem Rize’de hedeflediğimiz sahalar var. Geçmişte açıkçası Karadeniz de biz kuyular kazdık. Onun dışında yeni müjde iki şekilde gelir. Bir daha önce yapılmamış bir sahada sondaj yapmanız. İki rezerv miktarının artması şeklinde olabilir. Bu konuda kazdığımız en önemli kuyulardan bir tanesi Akdeniz sondajıdır. Önümüzdeki dönemde Van’da Hakkari’de kazmayı planladığımız arama sahalarımız var” dedi. 


“Gabar’daki 100 bin varillik keşif, Cumhuriyet tarihinin en büyük keşfi”

20 yıl önce neredeyse sıfır olan rüzgar enerjisinin bugün 11 bin megavatın üzerine çıkarıldığını aktaran Bayraktar, daha önce güneşte hiç kurulu gücün olmadığını ve bugün 10 bin megavatın üzerinde kurulu gücün olduğunu belirtti. Bayraktar, “Özellikle petrol ve doğal gazda olan bağımlılığımızı azaltmak için kendi denizlerimizde kendi gemilerimizle arama yapmaya başladık. Bütün bu aramaları kendi filomuz ve gemilerimizle yapıyoruz. Özellikle Türkiye’de gidilmedik sahalarda arama ve üretim mekanlarına ulaşmaktı. Bu stratejinin sonuçlarını da 2020’den itibaren görmeye başladık. Bu yıl içerisinde petrolde müjdeli haberi milletimizle paylaştık. Gabar’daki 100 bin varillik keşif, Cumhuriyet tarihinin en büyük keşfi. Orada üretim biraz daha hızlı ilerliyor. Bugün itibariyle 20 bin varil üretime çıkmış durumdayız. Nasıl Sakarya’da yeni müjdelere ihtiyacımız varsa aslında Türkiye’nin birkaç tane daha Gabar’a ihtiyacı var açıkçası” ifadelerini kullandı. 


“Suudi Arabistan’la, 5 bin megavatlık bir kurulu güç hedefimiz var”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın körfez ziyaretinde üç ülkenin olduğunu ifade eden Bayraktar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde önemli anlaşmaları kaleme aldıklarını belirtti. Bayraktar, “Stratejik ortaklık anlaşması imzaladık. Enerjide Türkiye’nin bu talebi artarken bütün dünya iklim değişikliğiyle mücadelede büyük bir arayış içerisinde. Önümüzdeki 12 yıl içerisinde Türkiye’nin her yıl 5 bin megavat yenilenebilir enerjisini sisteme katması gerekiyor. Bu anlamlardaki bu yatırım ihtiyacının hem yerli yatırımcılarla hem de dışarıdaki yatırımcılarla sağlayabiliriz. Birleşik Arap Emirliklerinden çok büyük bir ilgi vardı. Önümüzdeki dönemde temel atma törenlerine ve devreye alınmasına şahit olabiliriz. Suudi Arabistan Maden ve Sanayi Bakanı bizi ziyaret etti. Onlarla da madencilik alanında önemli bir anlaşma imzaladık. Bu anlaşmanın önemli unsurlarından bir tanesi kritik madenler denen dünyada herkesin üzerinde durduğu madenlerle ilgili iş birliğini içeriyor. Bunları en kısa sürede daha somut ortaklık anlaşmalarına da döndürmek istiyoruz. Özellikle onların da bu yeşil hidrojen rüzgâr ve güneş projelerine olan ilgisini gördük. Suudi Arabistan’la düşündüğümüz 5 bin megavatlık bir kurulu güç hedefimiz var” diye aktardı. 


“Hedefimiz en kısa sürede Irak-Türkiye boru hattını da faaliyete almak”

Türkiye’nin aslında doğal gazda hem gaz anlamında Avrupa’nın arz güvenliği için önemli bir rol üstlenmiş durumda olduğunu belirten Bayraktar, dünya petrol piyasası içerisinde de önemli bir rolünün olduğunu söyledi. Günde yaklaşık 2 milyon varil petrolün Türkiye’nin boğazlarından geçtiğini aktaran Bayraktar, “Ceyhan’da 700 bin varil akış var. Orada akış kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Bir diğer boru hattı Irak Türkiye boru hattından da ortalama 500 bin varil bir petrol akışı var. Bunları topladığınızda 3-3,5 milyon varıl bir petrol arzından bahsediyoruz. Türkiye çok güvenilir bir tedarik ülke oldu. Olmaya da devam edecek. Hedefimiz en kısa sürede Irak-Türkiye boru hattını da faaliyete almak. Bu hattın Irak tarafı çalışmıyor. Bizim Silopi’den başlayarak Ceyhan’a kadar 650 kilometrelik boru hattından bahsediyoruz. Burası 47 yıldır petrol akıtmaya devam ediyor” dedi. 


“Türkiye üzerinden farklı piyasalara gidebilir”

Türkiye’ye yoğun talep olduğunu aktaran Bayraktar, “Avrupa, özellikle Rus gazına alternatif bulmaya çalışıyor. Biz Macaristan’dan önce Bulgaristan ile doğal gaz tedarik anlaşması imzaladık. Yılda 1 buçuk milyar metreküp uzun dönemde 13 yıllık doğal gaz anlaşması imzaladık. Macaristan anlaşması, 2024 ve 2025 yıllarını kapsıyor 275 milyon metreküp gazdan 500 milyon metreküpe kadar gaz tedariki hedefliyor” diye belirtti. 

Türkiye’nin ithalatçı konumunda bir ülke olduğunu belirten Bayraktar, “Fakat buna rağmen gazı ihraç eden, tedarik eden bir ülkeye dönüşüyor. Sınır komşularımızla değil sınırlarımızın ötesinde bir ülke ile bunu yapar hale geliyor. Türkiye’de 81 ilde doğal gaz var. Nüfusumuzun yüzde 82’sine doğal gaz erişimi yapılmış durumda. Aynı zamanda komşularımızın hemen hepsi ile doğal gaz bağlantıları mevcut. Orada yapılacak altyapı yatırımı ile Irak doğal gazı gelebilir. Türkiye üzerinden farklı piyasalara gidebilir” ifadelerine yer verdi. 

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM