Salı, Haziran 25, 2024

Japon alıcılar KİB organizasyonuyla fındık ihracatçılarıyla buluştu

fındık ihracatçıları KİB organizasyonu

Ticaret Bakanlığı’nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (Ur-Ge) Desteği çerçevesinde Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KİB) tarafından yürütülen proje kapsamında 21-23 Ağustos 2023 tarihleri arasında alım heyeti programı düzenlendi. Programda, Japonya’nın önemli kuruyemiş ithalatçısı 5 firmadan oluşan heyet ülkemize davet edilerek fındık ve mamulleri ihracatçısı 12 Türk firma ile Giresun’da ikili iş görüşmeleri gerçekleştirmesi sağlandı.


Programın ilk günü fındık tarımına ilişkin süreçler konuşuldu

Ülkemiz, fındık ihracatının artırılması açısından uzun zamandır önemli bir hedef pazar konumunda yer alan Japonya’dan gelen firma temsilcileri, üç günlük heyet programının ilk gününde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Tarım Kurulu’nun da iştirakiyle Giresun’daki bir bahçede düzenlenen ‘2023 Mahsulü Fındık Hasadı Etkinliği’ne katıldı. Görüşmede fındık tarımına ilişkin tüm süreçler bilgilendirildi. Japon heyet, fındığın anavatanında bu tecrübeyi yaşamalarının kendileri için çok değerli olduğunu belirtti.


Japon heyet, çeşitli fındık işleme tesislerini ziyaret etti

Heyetin ikinci gününde, Ur-Ge projesi paydaşı fındık ihracatçıları ile Japon firma temsilcileri arasında Giresun’da ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi. Son derece verimli geçen görüşmelerin ticari ilişkiye dönüşme potansiyelinin oldukça yüksek olduğu kaydedildi. Programın geri kalan kısmında ise Japon heyet, çeşitli fındık işleme tesislerini ziyaret ederek Türk fındık sektörü ile fındık işleme faaliyetlerine ilişkin ayrıntılı bilgiler aldı. Fındığın bahçeden nihai ürüne dönüşene kadarki tüm süreçlere dair önemli bir farkındalık kazanan alıcı firma temsilcileri Giresun’dan uğurlandı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM