Salı, Mayıs 28, 2024

Doğalgaz dağıtım ve satış hizmetlerinde düzenleme

doğalgaz dağıtım denetleme

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Serbest Bölgeler Uygulama Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 1 Eylül 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, serbest bölge kurucu ve işleticilerinin doğalgaz dağıtım ve satış faaliyetlerine ilişkin düzenlemeye gidildiği açıklandı. Buna göre, doğalgaza ilişkin faaliyetlerin bölge kurucu ve işleticileri tarafından yürütüldüğü serbest bölgelerde, doğalgaz şebekesi bölgenin mevcut durumu ve potansiyel gelişimi dikkate alınarak projelendirileceği, inşa ettirileceği, genişletileceği ve iyileştirileceği belirtildi.


Faturaya herhangi bir ad altında ücret yansıtılamayacak

Serbest bölge doğalgaz şebekesinin ve ilgili tesislerin fizibilite, etüt, proje, müşavirlik, kontrol, denetleme, yapım, servis, bakım ve onarım hizmetleri, yapım ve hizmet sertifikası sahiplerine yaptırılacağı açıklandı. Sertifika sahiplerinden alınan bu hizmetlerin giderleri bölge kurucu ve işleticileri tarafından kullanıcılara yansıtılmayacağı belirtildi.

Bölge kurucu ve işleticileri tarafından kullanıcılara yapılan doğalgaz satışında, birim doğalgaz alım fiyatının üzerine herhangi bir bedel ilave edilemeyeceği, faturaya herhangi bir ad altında ücret yansıtılamayacağı belirtildi. Buna karşın en fazla yüzde 10 olmak şartıyla hizmet tarifesinde belirlenecek oranlara göre kullanıcının tüketim maliyeti üzerinden hesaplanacak bedel, bölge kurucu ve işleticisi tarafından ayrıca kullanıcılardan tahsil edilebileceği açıklandı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM