Çarşamba, Haziran 19, 2024

Sürdürülebilir Gıda Zirvesi 17-18 Ekim’de başlıyor

sürdürülebilir gıda zirvesi başlıyor

Türkiye Gıda Sanayii İşverenleri Sendikası (TÜGİS) ve Sürdürülebilirlik Akademisi’nin düzenlediği ve gıda sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getirdikleri Sürdürülebilir Gıda Zirvesi’nin 9’uncusu, bu sene 17-18 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek.

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Örgütü FAO’nun destekleriyle düzenlenecek zirveye, devletin ileri gelenleri, sektör liderleri, markaların temsilcileri, üniversiteler ve sivil toplum örgütleri ile Türkiye’den sektörün ileri gelenleri buluşacak. Bu yıl “Su Hayattır, Su Gıdadır – Kimse Geride Kalmasın” temasıyla düzenlenecek zirve, Türkiye Gıda Sanayii İşverenleri Sendikası (TÜGİS) ve Sürdürülebilirlik Akademisi’nin birlikte düzenlediği Sürdürülebilir Gıda Zirvesi, 9’uncu yılında sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirerek gıdanın geleceğini ele almayı sürdürüyor.
 


Geleceğin gıdalarını pozitif yönde değiştirebilme hedefi

Gıda sektörünün tüm paydaşları, zirvede bir kez daha iklim değişikliğinden gıda ekonomisine gündemin önemli konularında fikir alışverişi gerçekleştirecek. Gıda sanayii ve tedarik dünyasının temsilcileri, start-up’lar ve HORECA profesyonelleri dahil olmak üzere tüm gıda dönüşüm liderleri, geleceğin gıdalarını pozitif yönde değiştirebilme hedefiyle zirvede buluşuyor. Ayrıca zirvede iş dünyasının yanında kamu, bilim ve sivil toplum alanlarından ulusal ve uluslararası uzmanlar da yerlerini alacak. Sektörün önde gelen firmalarının sponsorluğuyla güçlenen zirve bu sene ilk gün fiziki olarak, ikinci gün ise online olarak düzenlenecek. Dileyen katılımcılar bilet alarak fiziki etkinliğe katılırken, etkinlik her iki gün online olarak da takip edilebilecek. 


Sidar: Zirveyi 9. kez düzenlenmenin gururunu yaşıyoruz

Gıda sektörünün tüm paydaşlarını buluşturan etkinliğin ev sahiplerinden Türkiye Gıda Sanayii İşverenleri Sendikası (TÜGİS) Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Sidar, dokuzuncusu gerçekleşecek olan zirveye ilişkin; “Gıda insan hayatının devamını sağlayan en temel ihtiyaç. Pandemi, doğal afet ve kriz dönemlerinde üretiminden tedarikine gıdanın sürdürülebilirliğinin önemini bir kez daha görüyoruz. Bu noktada bütünsel bir bakış açısıyla tüm paydaşların bir araya gelmesi gerektiğini her zaman vurguluyoruz. TÜGİS olarak öncülük ettiğimiz gıda sektörünün paydaşlarının bir araya geldiği Sürdürülebilir Gıda Zirvesi’ni, 9’uncu kez düzenlemenin gururunu yaşıyoruz” açıklamasını yaptı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM