Pazar, Temmuz 14, 2024

Çin’de elektronik sektörünün yıllık büyüme hızı % 5’e çıkarılacak

Çin’in elektronik bilişim imalat sektörünün 2023-2024 döneminde hızlı büyümesi için tüm olanakların kullanılacağı açıklandı.

Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın birlikte yayımladığı 2023-2024 Elektronik Bilişim İmalat Sektörü Geliştirme Planı’na göre, 2023-2024 döneminde bilgisayar, iletişim ve diğer elektronik cihaz imalat sanayisinin katma değerindeki ortalama artış hızı yüzde 5 olacak. Aynı planda, bu alanda yıllık geliri 20 milyon yuan (yaklaşık 2 milyon 750 bin dolar) üzerinde olan işletmelerin toplam geliri 24 trilyon yuanı geçecek.


İşletme gelirleri 8,1 trilyon yuana kadar büyüyecek

Öte yandan, Çin makine endüstrisinin daha hızlı büyümesini sağlamak için yeni bir plan da açıkladı. Plan, söz konusu branşın işletme gelirlerinin 2024 yılına değin 8,1 trilyon yuana (yaklaşık 1,13 trilyon dolara) ulaşacağı varsayımından hareket ediyor.


Yıllık ortalamanın % 3 olarak artacağını öngörüyor

Bu bağlamda büyüme hedefi, işletme gelirlerinin yıllık ortalama yüzde 3 olarak artacağını öngörüyor. Plana göre talebi artırmak, imalat sektörünün akıllı dönüşümünün teşvik etmek, arz kalitesini yükseltmek ve bu alanda uygulanacak politikaları amaca uygun biçimde oluşturmak için gerekli çabalar harcanacak.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM