Perşembe, Haziran 13, 2024

“İzmir’de mülk yönetimi profesyonel anlamda uygulanmıyor”

Gayrimenkul sektöründe yüzde 100 yerli bir firma olarak 17 yılı geride bırakan FCTU gayrimenkul satış ve kiralamaları, profesyonel bina yönetimi ve İzmir’de önemli bir ihtiyaç olan mülk yönetimi konusunda bilgi birikimi ve kazandıkları deneyimlerle hizmet verdiklerini anlattı.

FCTU Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Okay, Gayrimenkullerin kiralanması, bakımı, tadilatı, vergileri, abonelikleri, kiracı bulunması veya tahliyesi, satın alımı, aidatları aslında emlak profesyonellerinin işi. Bu işin asıl sahibi gayrimenkul firmaları olmalı”dedi.

Mülk yönetimi İzmir’de profesyonel anlamda uygulanmadığını söyleyen Okay, “Ama aslında çok önemli bir konu. Bugüne dek bir ailenin çoklu tapularını, kiralık iş yeri, konut, arsa gibi gayrimenkullerini avukatlar takip ediyordu. Oysa, bu sadece hukuksal bir süreç değil. Gayrimenkullerin kiralanması, bakımı, tadilatı, vergileri, abonelikleri, kiracı bulunması veya tahliyesi, satın alımı, aidatları aslında emlak profesyonellerinin işi. Bu işin asıl sahibi gayrimenkul firmaları olmalı. Çünkü satış ve kiralamalarda yer gösterimi, güncel satış bedellerinin belirlenmesi ve değişen mevzuatların takibi gayrimenkul danışmanlarının sürekli içinde olduğu bir konu” diye konuştu.


“Bu konuda önemli referanslara da sahibiz”

Amerika ve Dubai gibi emlak konusunda üst seviyedeki ülkelerde olan ülkelerin bu iş yıllardır, ‘Property Management’ başlığıyla profesyonel şekilde yaptıklarını söyleyen Okay, “Mülk sahipleri o ülkede yaşamak zorunda da değil. Bütün işleri müşteri adına mülk yönetim firması üstleniyor. Aynı durum İzmir için de geçerli. Müşteri nerede yaşıyor olursa olsun, İzmir’deki gayrimenkulüyle ilgili tüm süreçlerini biz yönetiyoruz. Bu konuda önemli referanslara da sahibiz” ifadelerini kullandı.


“Bu işi titizlikle sürdürüyoruz”

Mülk yönetimi hizmeti veren profesyonel bir ekip kurduklarını da dile getiren Okay, “Bu başlı başına takip edilmesi gereken hassas bir konu. Bunun için avukat mali müşavir ve danışmanlardan oluşan bir ekip kurduk. Mülk yönetimine özel CRM sistemiyle konut ve işyerlerinin bakım ve onarımı için ekiplerimiz de bulunuyor. İzmir’de bu işi profesyonel yaklaşımla ve titizlikle sürdürüyoruz. Mülk yönetiminde en önemli konu dürüstlük ve güvendir. Doğru fiyatlama, doğru kişiye mülk kiralanması veya satışı, sürecin takibi ve raporlanması önem taşıyor” ifadesinde bulundu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM