Salı, Mayıs 21, 2024

İzmir’de Halk Sağlığı Haftası sualtında kutlandı

İzmir’in Karaburun İlçesinde 03-09 Eylül Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında deniz altında Halk Sağlığı Haftası kutlandı.

İzmir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. M. Emre Erkuş, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ali Emre Çetinkol ve bir grup sağlık çalışanı Türkiye sayılı dalış merkezlerinden birisi olan İzmir Karaburun Dalış Merkezi’nin profesyonel dalgıç ekibiyle denizin altına tüplü dalış gerçekleştirdi. Suyun altında İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ve “Sağlıklı Beslen Sağlıklı Yaşa”, “Obeziteye Dikkat!” ve “Yaşamına Hareket Kat” afişlerini açarak sağlıkla ilgili mesajlar verildi. İzmir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. M. Emre Erkuş dalış etkinliğinin ardından yaptığı açıklamada; toplum düzeyinde sağlığı korumaya, iyileştirmeye ve geliştirmeye yönelik sağlık hizmetlerini kapsayan halk sağlığının her yıl 03-09 Eylül haftasında kutlandığını belirtti. Halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemine ve bu alanda yapılan çalışmalara dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla dalış etkinliğini düzenlediklerini kaydetti.


“Toplum sağlığını korumak ve geliştirmek için çalışıyoruz”

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı ve bağlı kuruluşlarımızla toplum sağlığını korumak ve geliştirmek için çalıştıklarını aktaran Doç. Dr. Erkuş, “Özellikle, hem yeni doğanlar hem de yetişkinler için çeşitli genetik hastalıklara karşı çok sayıda tarama programı yürütülmekte olup vatandaşımızın en yakınında olan aile hekimlerimizle, bulaşıcı hastalıklara karşı yürütülen bağışıklama, aşı uygulamaları, obeziteyle, bağımlılıkla mücadele, ruh sağlığı hizmetleriyle bu hizmeti vermeye çalışıyoruz” dedi.


“Hafta boyunca pek çok ilçede farklı etkinlikler düzenlendi”

Halk Sağlığı Haftası boyunca pek çok ilçede farklı etkinlikler düzenlendiğini hatırlatan Doç. Dr. M. Erkuş “Meydanlarda açılan stantlarımızda boy kilo, kan şekeri, tansiyon ve karbonmonoksit ölçümleri yapılmış, bunun yanında obezite, sağlıklı beslenme, tütün ve madde bağımlılığı, kanser taramaları ve sağlıklı hayat merkezleri ile ilgili halka bilgi verilmiştir. Ayrıca #BağımlılığaDeğilHayataSarıl sloganıyla AMATEM’de tedavi görmekte olan kişilerle Sanat Terapisi gerçekleştirilmiştir” ifadesine yer verdi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM