Pazar, Temmuz 14, 2024

Otomobil satışında rekor tazelenecek

İkinci el otomobil piyasası

Ticaret Gazetesi’nden Gülcihan Altınkaya’nın haberine göre, Otomotiv sektörü oluşturduğu katma değer ve üretimle Türkiye’deki lokomotif sektörlerin başında geliyor. Son dönemde otomotiv sektörüne getirilen kısıtlamalara rağmen sıfır ve ikinci el otomobil satışlarının yıl sonunda 2016 yılı rekorunu yakalaması öngörülüyor.

Türkiye içinde satılan sıfır araçların en yüksek satış rakamına bu sene içinde ulaşılabileceğini ifade eden Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun, “Son 10 yılda en yüksek satış rakamları 2016, 2017 ve 2018’de gerçekleşti. Maksimum araç satışı 2016’da 1 milyonu bulmamıştı. Geçtiğimiz sene totalde satılan araç sayısı 840 bin adet olmuştu. Bu yıl haziran sonunda 600 bin adedin üzerine çıkmıştık. Türkiye’nin otomotiv satışında rekor kırıp kırmayacağı merak ediliyor. Rekor yılı olan 2016’da 983 bin 720 araç satıldı. Bu rakam yıl sonunda mutlaka geçilecektir” dedi.


“Elektrikli araçların pazar payı %3’e çıktı”

Ağustosta araç satışlarının yılın diğer aylarına kıyasla düştüğünü belirten Torun, “Temmuzda 112 bin 459 adet yerli ve ithal toplam hafif ticari otomobil satıldı. Ağustosta ise 86 bin 450 adette kaldı. Haziranda 111 bin adet araç satılırken, mayısta ise 111 bin araç satılmıştı. Ocaktan bu yana yapılmış en düşük satışlar şubat ayında ve 81 bin adetti. Şu an şubat ayının da altına düştü. Ocak ve ağustos ayını kapsayan 8 aylık dönemde 755 bin 282 hafif ticari otomobil satıldı. Geçen sene ocak-aralık döneminde bu rakam 783 bin 283 adetti. Yani eylül ayının ilk haftasıyla beraber geçen seneyi geçmiş durumdayız. Elektrik ve hibrit araç satışları geçen yıl bir önceki yıla göre çok arttı. Türkiye’de elektrikli araçların pazar payı yüzde 3’e çıktı” ifadelerinde bulundu.


Ağustosta araç satışlarında keskin düşüş

İkinci el araç satışlarını değerlendiren Torun, “Normalde her ay yaklaşık 1 milyon adet araba el değiştiriyordu. Ağustosta 650 bin civarı bir el değiştirme oldu. Yani ikinci ve sıfır araç satışlarında yüzde 40’a yakın keskin bir düşüş görünüyor. Bu siparişlere de yansıyor. Şu an teslim edilen araçlar bundan iki ay önce satılmış, sözleşmesi yapılmış araçlar. Bayilere gidip araç almak istediğini söyleyen kişi sayısı da azaldı. Talepte azalma var” diye konuştu.


Otomobili seçerek almak lüks oldu

Otomobilin çabuk paraya çevrilebilir bir yatırım aracı olarak görüldüğünü aktaran Torun, “Parayı tutmak değil, yatırım yapmak cazip geliyor. Gayrimenkul yatırımları için çok daha yüksek paralar ayırmak gerektiği için otomobil daha ulaşılabilir geliyor. Fakat buna rağmen hala bayilerin şu an teslim ettikleri araçlar, bundan birkaç ay önce sözleşmesi imzalanmış yeni gelen araçlar. Son iki yıldır bayiden arabayı alıp hemen kullanmak gibi bir durum olmadı. Çünkü hep ön siparişler toplandı ve çok fazla tercih lüksü olmadı” dedi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM