Cumartesi, Haziran 22, 2024

G20-Neuroscience20 konferansında Üsküdar Üniversitesi ülkemizi temsil etti

2013 yılında kurulan ve ABD başta olmak üzere sinirbilim alanında seçkin araştırmacıların yer aldığı Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therapeutics-SBMT), küresel düzeydeki çalışmalarını Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Hastanesi’nin desteğiyle sürdürüyor. Üsküdar Üniversitesi bu yıl da G20-Neuroscience20 (BRAIN- SPINE- MENTAL- HEALTH) konferansında Yeni Delhi’de ülkemizi temsil eden tek üniversite oldu. Türkiye’yi temsil eden heyette, Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan başkanlığında NPİSTANBUL Beyin Hastanesi ile Üsküdar Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Tarhan ve Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Türker Ergüzel yer aldı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’asinirbilim alanındaki ve hizmetlerinden ötürü ‘Global Neuroscience Leadership’ ödülü takdim edilirken heyet şimdi de 2024 yılında Brezilya’da gerçekleştirilecek zirvede ülkemizi temsil etmeye hazırlanıyor.


Prof. Dr. Nevzat Tarhan sunum gerçekleştirdi

Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği’nin küresel düzeydeki çalışmalarına desteğini sürdüren Prof. Dr. Nevzat Tarhan zirvede, ‘Opioid Addiction and Pain Management-Mental Health, Brain Health & Spine Health’ başlıklı oturumda sunum yaptı.

Konuşmasında yeni nesil nörobilim dönüşümün 4 temel dayanağına işaret eden Tarhan, NPİSTANBUL Hastanesi ve Üsküdar Üniversitesi birlikteliği ile geliştirilen ve uluslararası patent başvurusu yapılan NP model ve akış diyagramı hakkında katılımcıları bilgilendirdi.


“Yara açmadan tedavi etmeyi hedefliyoruz”

‘Nöropsikiyatride bilim politikaları’ üzerine önemli çalışmalarda bulunduklarını belirten Prof. Dr. Tarhan, tıbbın geleceği olan ‘yara açmadan tedavi edebilme’ üzerine bilim insanlarıyla fikir alışverişinde bulunmaya devam ettiklerini, bilim insanları olarak bunu başarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Kişiye özel tedavi, phenotipleme (Terapötik ilaç düzey izlemi-TDM), neuroteknoloji araçlarının kullanımı ve nihai olarak derin öğrenme odaklı yapay zeka uygulamalarının her bir araştırma enstitüsünde müstakil olarak da çalışılmasının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Tarhan, insan zihni ve kuantum konusuna ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.


“Yansıyan ve kuantum alıcısı zihin…”

Kuantum alanında meydana gelen son gelişmeler ile insan zihninin kuantum alıcı yönünün ve zamanın izafiliğinin kanıtlandığına dikkat çeken Prof. Dr. Tarhan, kuantum alanında yapılan çalışmaların ‘yansıyan bir zihin, kuantum alıcısı bir zihin’ olduğunu ve bilimin insan zihninin şuurunun kuantum alıcısı olarak yankılayan bir alan olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Tarhan, bu alandaki gelişmeler ile bunun hesaplanabilir ve ölçülebilir olduğunun da altını çizdi.


Şizofreni ve bipolar bozuklukta derin öğrenme modelli sınıflandırma ve çıktıları ele alındı

N20 Zirvesi kapsamında Prof. Dr. Türker Tekin Ergüzel’in oturum başkanlığı yaptığı ‘Neurotech Innovation: Cell Therapy, Artificial Intelligence, Nanomedicine & Supercomputing’ başlıklı oturumda ise Prof. Dr. Ergüzel, ‘Interpretable AI’ başlıklı sunum gerçekleştirdi. Sunumunda Prof. Dr. Ergüzel, NP model kapsamında henüz tamamlanan şizofreni ve bipolar bozukluk tanılı 72 danışan ile 36 sağlıklı kontrol gruplarının yapısal MR görüntülerinin derin öğrenme tabanlı diagnostik sınıflandırma modeli ve modelin çıkartılan öznitelikleri ile klinik anlamlandırma süreci için bölgesel ayırt edicilik haritalamasını ele aldı.

Özellikle derin öğrenme tabanlı modellerin mühendis-psikiyatrist arasındaki algoritmik kavramsal iletişim dilinin kurulması, anlamlandırılması için önemli olduğuna dikkat çeken Ergüzel, yürüttükleri çalışmadaki sonuçların Grad-CAM (Class Activation Map) ve LIME (Local Interpretable Model-agnostic Explanations) yöntemleri ile klinik anlamlandırma sonuçları bağlamındaki paylaşımların literatüre katkısına dikkat çekti.


“Beyin araştırmalarında öncü merkez olmayı hedefliyoruz”

Oturum başkanlığını Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın yaptığı ‘Global Collaboration on Brain Health, Spine Health and Mental Health Research – Focus on Investments in Neurotechnologies’ başlıklı oturumda konuşan NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Tarhan ise akredite ilk beyin hastanesi NPİSTANBUL’un geçmişten günümüze Üsküdar Üniversitesi ile birlikte yenilikçi dönüşümünü, polikliniklerinde yürütülen çalışmalarını, yerel ve küresel benzerlerinden ayrışan üstünlük ve yeniliklerini ele aldı.

Hastane olarak Neurosurgery için kullanılan diagnostik yöntemleri, tedavi ünitelerini, nöromodülasyon merkezini, ergoterapi ve duyu bütünleme kliniğinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Fırat Tarhan, uluslararası bilinirliği, bilimsel ortaklıkları ve bilim ortağı Üsküdar Üniversitesi ile yürüttükleri ortak çalışmaları ile sonraki yıllarda da beyin araştırmalarında Türkiye ve bölge ülkeleri için öncü merkez olmayı hedeflediklerini kaydetti.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM