Salı, Mayıs 28, 2024

Türkiye’de arazi fiyatları yıllık %129 arttı

arazi

Büyük veri analizi ve yapay zeka yöntemlerini kullanarak gayrimenkul değer hesabı sunan ve bu sayede kullanıcıların güvenle gayrimenkul satışı yapmalarına imkan sağlayan Endeksa, sadece konutlar için değil arsa ve araziler için de değer hesabı sunuyor. Arsa ve arazi piyasasını mercek altına alan Endeksa verilerine göre, beş büyük il arasında arazi ve arsa birim metrekare fiyatları en yüksek olan il İstanbul oldu. Türkiye genelinde arazi fiyatları Ağustos 2023 sonu verilerine göre, yıllık yüzde 129 artış gösterdi ve arazi birim metrekare fiyatı 387 TL oldu


Arsa birim fiyatı  2 bin 964 TL oldu

Endeksa verilerine göre, Türkiye’nin beş büyük ili arasında arazi birim fiyatları en yüksek olan il Ağustos 2023 verilerine göre, İstanbul oldu. Ortalama metrekare fiyatı bin 19 TL olan İstanbul’u 711 TL ile İzmir ve 533 TL ile Antalya takip etti. İstanbul’da arazilerin metrekare satış fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 103 oranında arttı.

Türkiye genelinde ortalama arsa birim fiyatı 2 bin 964 TL oldu, yıllık değer artışı ise yüzde 90 seviyesinde gerçekleşti. Beş büyük il incelendiğinde ortalama metrekare fiyatı 6 bin 331 TL ile en yüksek olan İstanbul’u 5 bin 463 TL ile Antalya ve 5 bin 12 TL ile İzmir takip etti. İstanbul’da konut imarlı arsaların metrekare satış fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 63 oranında arttı.  Beş büyük il arsa fiyatları en fazla artan il ise Ankara oldu. Ankara’da son bir yıl içerisinde konut imarlı arsaların değeri yüzde 92 oranında arttı. Ankara’nın ardında arsa yıllık değer değişiminde yüzde 80 oranında artış görülen Antalya ve yüzde 74 oranında artış görülen Bursa ve İzmir yer aldı.


Türkiye genelinde arazi değer artışı % 129 seviyesine ulaştı

Türkiye’deki arsa ve arazilere olan talebi değerlendiren Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, “Endeksa verilerine göre, Türkiye genelinde ortalama konut fiyatı 2 milyon 859 bin 610 TL’yi bulurken, İstanbul’da bu rakam 4 milyon TL’yi aştı. Endeksa tarafından hazırlanan ‘Konut Satın Alınabilirlik Endeksi’ne bakıldığında da konut sahibi olmanın zorlaştığını görülüyor. Konut fiyatlarının artması ve krediye erişimin zorlaşması, gayrimenkul yatırımcılarını arsa ve arazilere yönlendirdi ve arsa ve arazi satışlarının toplam satışlar içerisindeki payı son 10 yılın rekor seviyesine ulaştı. Yatırımcılar özellikle kazanma potansiyeli daha yüksek olan arazi yatırımını tercih ediyorlar. Arazi değer artışı Türkiye genelinde yüzde 129 olarak geçekleşti. Gayrimenkul yatırımcılarına arsa ve arazi alımlarında çok iyi inceleme yaparak karar vermelerini ve konunun uzmanı bir gayrimenkul danışmanı ile yatırımlarına yön vermelerini tavsiye ederim” ifadesinde bulundu.

KAYNAKEndeksa
İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM