Perşembe, Haziran 13, 2024

Avrupa Filmleri Haftası’nda İzmirlilere film şöleni

avrupa filmleri

Ege Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) İzmir Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezi ev sahipliğinde düzenlenen Avrupa Filmleri Haftası’nda, 16 ülkeden 16 film İzmirliler ile buluştu. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ile ortaklaşa gerçekleştirilen etkinliğin açış konuşmasını yapan ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Zorlu, ”Türkiye’de AB Bilgi Merkezi bulunan tek sivil toplum kuruluşu olmaktan kıvanç duyuyoruz. İzmir AB Merkezi olarak kültür-sanat, gençlik, iklim, sürdürülebilirlik gibi pek çok konuda toplumun her kesimini kucaklayan etkinlikler düzenliyoruz” dedi.


“Pek çok başarılı sanatçıyı İzmir halkıyla buluşturduk”

1996 yılından bu yana İzmir AB Bilgi Merkezi’ne ev sahipliği yaptıklarını kaydeden ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Zorlu, onlarca etkinlik düzenlediklerini belirtti. Düzenledikleri etkinlikleri hatırlatan Zorlu, “İklim Haftası kapsamında hayata geçirdiğimiz hekatonlardan biri olan Climathon, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı iş birliğinde her yıl düzenlediğimiz ve bu sene 60 gence ulaştığımız Sürdürülebilirlik Elçileri Programı, ‘Kültürlerarası Diyalog’ konulu gençlik forumları, toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik çalışmalar bunlardan birkaçı. Kültür sanat alanında da her yıl farklı etkinliklere imza atıyoruz. Bu kapsamda bugüne kadar pek çok başarılı sanatçıyı İzmir halkıyla buluşturduk” diye konuştu. 


16 ülkeden 16 film

AB üyesi 16 ülkeden 16 film, Avrupa Filmleri Haftası’nda 16 Eylül’e kadar izleyiciyle buluşacak. İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde ücretsiz gösterilecek, AB üyesi ülkelerin Türkiye büyükelçilikleri ve AB delegasyonu tarafından seçilen filmler şöyle:

Avusturya’dan “Oskar ve Lilli / Oskar & Lilli”, Belçika’dan “Molenbeek’in Tanrıları / Gods of Molenbeek”, Bulgaristan’dan “Sonsuz Bahçe / The Infinite Garden”, Estonya’dan “Eczacı Melchior / Melchior the Apothecary”, Finlandiya’dan “Aurora”, Fransa’dan “En Başarılı Prodüksiyon / The Big Hit”, Almanya’dan “Rabiye Kurnaz George W. Bush’a Karşı / Rabiye Kurnaz vs. George W. Bush”, İrlanda’dan “Amber’le Çıkmak / Dating Amber”, İtalya’dan “İyiyim / Io Sto Bene”, Letonya’dan “Evlilik Hayatım / My Love Affair with Marriage”, Litvanya’dan “Koşucu / Runner”, Malta’dan “Luzzu”, Hollanda’dan “Vahşi Amsterdam / Wild Amsterdam”, Polonya’dan “Bir Daha Asla Kar Yağmayacak / Never Gonna Show Again”, İspanya’dan “Kız Öğrenciler / Schoolgirls” ve İsveç’ten “Faili Meçhul / Cold Case Hammarskjöld” 


Gösterimler ücretsiz olacak

İlk kez bu yıl düzenlenen etkinlik, 10 şehirde, farklı zamanlarda üç bölüm halinde organize ediliyor. 13 Haziran’da Ankara’daki galanın ardından, 16-22 Haziran 2023’te Eskişehir ve Trabzon’da Anadolu yolculuğuna başlayan etkinliğin ikinci kısmı 11-16 Eylül’de İzmir’de ve üçüncü kısmı ise 22-28 Eylül’de Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Mersin, Samsun’da gerçekleştirilecek. İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde gösterime girecek filmler, halka açık ve ücretsiz olacak.

KAYNAKESİAD
İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM