Pazar, Temmuz 14, 2024

İzmir, 21 Eylül’de 2. Yatırım Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak

Bu yıl kuruluşunun 31’inci yılını kutlayan Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD), 21 Eylül’de İzmir İstinyepark Hyatt Regency’de 2’nci Yatırım Zirvesi’ni gerçekleştirilecek. ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Zorlu, “Bu yıl ikincisini düzenleyeceğimiz Yatırım Zirvesi, finansmana erişim konusunda iş dünyasının pusulası olacak. Zirvenin bu konuda akıllardaki soruları gidereceğine ve yeni projelere ilham vereceğine inanıyoruz” dedi.


Zirvede network yaratmak hedeflenecek

Yatırım Zirvesi kapsamında, kurumsal finans kuruluşları, yatırım bankalarını, fonlar ve finansal danışmanlık firmalarını ile inşaat ve gayrimenkul geliştirme şirketlerinin önde gelen isimlerinin bir araya geldiğini belirten Zorlu, bu yılki zirvede ana konuşmacının Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş olacağını söyledi. Oturumların 4 ana başlıkta gerçekleşeceğini ifade eden Zorlu, “ ‘Ortaklıklar ve Stratejik Birleşme ve Satın Alma Dünyasında Güncel Gelişmeler ve Beklentiler’, ‘Finansal Yatırımcılar ve Fonlar’, ‘Kurumsal Finansmana Erişimde Halka Arz ve Sermaye Piyasası Olanakları’ ve ‘Gayrımenkul ve İnşaat Proje finansmanı’ konularını ele alacağız. Oturum aralarını özellikle geniş tuttuk. Etkileşim ve network yaratmayı hedefliyoruz” diye konuştu.


“İş dünyasının en önemli sorunlarından biri finansmana erişim”

Türkiye’deki şirketlerin en önemli sorunlarından birinin finansmana erişim olduğunu vurgulayan Zorlu, uluslararası rekabette güçlenmek ve ülke kalkınması için yatırım ve finansmana ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. Zorlu, “ESİAD Yatırım Zirvesi iş dünyasının en önemli sorunlarından birinin altını çiziyor: Finansmana erişim. Zirvede finansmana nasıl ulaşılır, finansmana ulaşılırken burada hangi seçenekler vardır, bunların maliyetleri nelerdir gibi belirli sorular karşımıza çıkıyor. Biz Yatırım Zirvesi’nde bu soruların cevaplarını ele alıyoruz. Her oturumun moderatörlüğünü konularında uzman, tecrübeli isimler üstleniyor. Konuşmacılara çeşitli deneyimler üzerinden tartışacakları bir ortam sunuyoruz. Vaka analizlerinin, tartışmaların iş insanlarına ışık tutacağına, akıllardaki sorulara farklı çözümler üretebilmelerine imkân sağlayacağına, yeni projeler ve gelecek için ilham vereceğine inanıyoruz” dedi.


İlk zirve 50 finans kuruluşunu bir araya getirdi

Zorlu ‘Doğru Yatırım, Finansmana Erişim ve Güçlü Yarınlar’ mottosuyla ilki geçen yıl düzenlenen zirvenin finans sektörünün önde gelen oyuncuları ile sanayici, yatırımcı, girişimci ve iş insanlarını buluşturan bir platform olduğunu söyledi. Geçen yılki zirvede İstanbul, İzmir ve çevre illerden olmak üzere yaklaşık 350 kişi katıldığını dile getiren Zorlu, “5 oturumda 27 konuşmacımız oldu. Yatırım bankaları, fonlar, aracı kurumlar ve danışmanlık şirketleri, girişim sermayesi fonları olmak üzere 50 kurumsal finans kuruluşu, sanayicilerimiz ve iş insanlarıyla bir araya geldi. Bu yıl da büyük bir katılım bekliyoruz. İş ve finans dünyasını, Yatırım Zirvesi’ne katılmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM