Pazar, Temmuz 14, 2024

Anadolu Efes, fırsat eşitliğiyle güçleniyor

Kadının iş gücüne katılımı ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında uzun yıllardır çalışmalar yürüten Anadolu Efes, 18 Eylül Uluslararası Eşit Ücret Günü’nde fırsat eşitliğine vurgu yaptı. Anadolu Efes açıklamasında dünyada kadınların işgücüne katılım oranının ancak yüzde 47,4 seviyesinde olduğunu ifade edilirken, Birleşmiş Milletler Kadın Örgütü’nün yaptığı araştırmaya göre, aynı işi yapan kadınların erkeklere oranla ortalama yüzde 17 daha az kazandığına vurgu yapıldı. 6 farklı ülkede 8 binin üzerinde çalışanı bulunan Anadolu Efes’in, 2030 sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında belirlediği 3 ana odak alanından biri “Fırsat eşitliğiyle güçlenmek”. FMCG sektöründe “İş’te Eşit Kadın” Sertifikası’nı alan ilk şirket olan Anadolu Efes, yüzde 30 olan kadın temsiliyetini 2030 itibariyle yüzde 50+1’e çıkarmayı hedefliyor.


‘Eşit işe eşit ücret’, BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında

Anadolu Efes, “Eşit işe eşit ücret” ödediği konusunda, bağımsız kuruluşların yaptığı denetimler sonucunda aldığı bağımsız güvence beyanı ile düzenli olarak belgelendirme yapıyor. Eşit işe eşit ücret anlayışı, cinsiyet gözetmeksizin çalışanların eşit iş veya eşit değerde çalışma karşılığında aynı ücreti alması anlamına sahip. Eşit değerde işe eşit ücret prensibi, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamına alınarak, 2030 yılına kadar hayata geçirilmesi gereken önceliklerden biri olarak kabul edildi. Bu prensibin hızlı ve etkili biçimde hayata geçmesi için Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi’nin (UN Women) de aralarında olduğu birçok uzman kuruluşun katılımıyla “Uluslararası Eşit Ücret Koalisyonu” (EPIC) kuruldu. 2020 yılında ise, küresel düzeyde farkındalığı ve iş birliğini artırmak üzere 18 Eylül Uluslararası Eşit Ücret Günü olarak belirlendi. Bugün de ücret eşitsizliklerinin temelindeki nedenlere ve 2030 yılına kadar cinsiyete dayalı ücret farkını kapatmak için yapabileceklere dair farkındalık yaratmak amaçlanıyor.


“OECD ülkelerinde cinsiyet eşitliği için atılan adımlar son 10 yılda oldukça yavaşladı”

Daha adil ve sürdürülebilir bir dünya için herkesin bir rolü olduğunu ifade eden Anadolu Efes Grup İnsan Kaynakları Direktörü Banu Artüz konuya ilişkin, “Dünyada kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 47,4. Türkiye’ye baktığımızda ise bu oran yüzde 33 seviyesinde. Yani yaklaşık olarak erkeklerin 40 puan gerisinde. Ekonomik hayata katılamayan kadının, ücret konusunda da geride kaldığını görüyoruz. Çalışma Hayatında Kadınlar Endeksi’ne göre ise OECD ülkelerinde cinsiyet eşitliği için atılan adımlar son 10 yıldır oldukça yavaşladı” açıklamasını yaptı. İşyerinde cinsiyet eşitliğine yönelik ilerleme bu şekilde devam etmesi durumunda bugün işe başlayan 18 yaşında bir kadının, çalışma hayatı boyunca ücret eşitliğini göremeyeceğini vurgulayan Artüz, “Tüm bu bulgular, cinsiyete dayalı ücret açığı da dahil ekonomik hayattaki tüm eşitsizliklerin kaldırılmasına yönelik çabaların artırılması gerektiğine işaret ediyor. Anadolu Efes olarak, 2030 sürdürülebilirlik hedeflerimizde belirlediğimiz 3 ana odak alanımızdan biri “Fırsat eşitliğiyle güçlenmek”. Bu konuda her birimizin bir rolü̈ olduğuna inanarak, 6 farklı ülkeden 8 binin üzerindeki çalışanımıza iş ortamı ve insan kaynakları süreçlerinde fırsat eşitliği sunuyor, yaklaşımımızda çeşitliliği ve kapsayıcılığı temel alıyoruz. Bu alandaki çalışmalarımızla FMCG sektöründe İş’te Eşit Kadın Sertifikası’nı alan ilk şirket olduk. Dünya genelinde kadınlar erkeklere göre yüzde 17 daha az kazanırken Anadolu Efes olarak eşit işe eşit ücret ödediğimizi bu yıl da bağımsız güvence beyanı ile bir kez daha ortaya koyduk. Ayrıca, kadın çalışan temsiliyetimizi 2030 itibarıyla yüzde 30’dan yüzde 50+1’e çıkarmayı hedefliyoruz. Özellikle kadın temsilinin daha az olduğu üretim ve satış gibi alanlarla ilgili planlarımızı da belirledik. Yarının ihtiyaçlarını karşılamak için iş gücümüzü dönüştürme yolunda adımlar atmaya devam edeceğiz” dedi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM