Çarşamba, Haziran 19, 2024

Bakanlık yetki verdi, ‘sağlık turizmi’ eğitimleri başlıyor

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), sağlık turizmi sektöründe görev yapan kişilere, İngilizce ya da Türkçe olarak mesleki eğitim verilmesi konusunda Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirildi. İEÜ, Ege Bölgesi’nde bu yetkiyi alan ilk üniversite oldu.

İEÜ Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nesrin Oruç Ertürk; doğal kaynakları, şifalı otları, kaplıcaları ve kültürel zenginlikleriyle ön plana çıkan İzmir’in sağlık turizmindeki gelişimine ‘eğitimle’ katkı sağlamayı amaçladıklarını belirtti. Ertürk, “Sağlık turizmi sektöründe çalışıp mesleki kapasitelerini artırmak ve bu alanda yabancı dilini geliştirmek isteyen kişiler, eğitim programlarımıza katılarak uzmanlık kazanabilir” diye konuştu.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’ndeki öğretim görevlileri tarafından verilecek eğitimler, toplam 72 saat sürecek. Sağlık turizminin türleri, güncel eğilimler, sağlık turizmi işletmeleri yönetimi, sağlık turizmi stratejisi, pazarlaması ve uygulamaları gibi konu başlıklarının yer aldığı eğitimler, çevrim içi ya da yüz yüze gerçekleştirilecek. Eğitimler, bu yıl içinde belirlenecek bir tarihte başlayacak.


Türkiye genelinden katılım sağlanabilir

Çevrim içi eğitimlere, sadece İzmir ya da Ege değil, Türkiye genelinden de katılım yapılabilecek. Eğitimlerden, bakanlık tarafından sağlık turizmi için yetkilendirilen firmaların çalışanları faydalanabilecek. Eğitim imkanından yararlanmak isteyen firmalar, İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne başvuruda bulunarak süreç hakkında detaylı bilgi alabilecek.


“Yetkilendirilen üniversiteler titizlikle inceleniyor”

Planlama ve takvime ilişkin çalışmaların sürdüğünü ifade eden Prof. Dr. Ertürk, İzmir’in sağlık turizmi alanında büyük bir potansiyele sahip olduğunu dile getirdi.

Üniversite olarak sağlayacakları eğitim imkanıyla bunu daha da geliştirmeyi hedeflediklerini belirten Ertürk, “Ticaret Bakanlığı, sağlık turizmi eğitimi vermek için yetkilendirdiği üniversiteleri titizlikle inceliyor. Üniversitenin teknolojik altyapısı, eğitim kapasitesi ve fiziki şartlarına kadar birçok kriterde inceleme yaparak karar veriyor. Tüm bunları yerine getirip yetki aldığımız için mutluyuz. Üniversite olarak, Türkiye’de üniversite-şehir bütünleşmesinin ilk modeli olan Kampüsİzmir’in kurucusu olduğumuzu, şehrin tamamını kampüsümüz olarak gördüğümüzü sıklıkla vurguluyoruz. Bunun güzel bir örneğini de sağlık turizmi eğitimiyle hayata geçirmiş olduk” dedi.


“İzmir, sağlık turizminde zirvede olabilecek donanımda”

Prof. Dr. Ertürk, “İzmir; doğal kaynakları, uygun iklimi, kaplıcaları, şifalı otları, kültürel zenginlikleri ve uygun ulaşım olanakları gibi birçok açıdan oldukça avantajlı, sağlık turizminde büyük potansiyel barındıran bir şehir. İzmir, sağlık turizminde her zaman zirvede olabilecek donanıma sahip. Üniversite olarak bu alanda çalışan kişilere eğitim desteği sunmak demek, aynı zamanda İzmir’in sağlık turizmindeki gelişimine de katkı sağlamak, itici güç olmak demek. Çalışmalarımızı bu bilinçle sürdüreceğiz. Eğitimlere katılmak isteyen firmalarımız, web sitemiz üzerinden ön kayıt yapabilir” ifadesine yer verdi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM