Salı, Mayıs 21, 2024

Dijital muayene ile sürücüler 800 saat tasarruf etti

Trafik

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik’te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, ülkedeki araç sahipleri çevre dostu hizmet ile araç muayene raporlarını dijital ortama taşıyacak. Yönetmelikte yapılan değişiklikle birlikte TÜVTÜRK tarafından işletilen araç muayene istasyonlarında artık araç muayene raporları dijital olarak da verilecek. Otomotiv sektöründeki dijitalleşme adımlarına öncülük ederek; araçla ilgili tüm ihtiyaçları tek bir uygulamada toplayan Rabam, bakanlığın e-rapor adımının yanı sıra muayene süreçlerini de dijitalleştiriyor, yeni nesil muayene hizmeti kapsamında sürücülere zaman kazandırıyor. Rabam Kurucusu R. Kaan Aydoğan, “Yeni nesil muayene hizmetimiz kapsamında bu senenin ilk 6 ayında 150’den fazla araç kullanıcısına 800 saat zaman kazandırdık” dedi.


“Gazın atmosfere salımı engellenmiş olacak”

Araç muayenesinde ‘dijital’ rapor dönemini değerlendiren Rabam Kurucusu R. Kaan Aydoğan, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, araç muayene raporlarının dijital sisteme geçişiyle yılda 112 ton kağıt tasarrufu sağlanırken, 1904 ağacı kesilmekten kurtarılacak. 459 bin 200 kilovatsaat elektrik enerjisinin yanı sıra 196 bin litre akaryakıt tasarrufu, 30 bin 240 metreküp atık gazın atmosfere salımı da engellenmiş olacak. Teknolojinin her alan ve sektör ile iç içe geçtiği bu dönemde otomotiv ile ilgili her şeyi dijitalleştiren bir firma olarak bu adımı oldukça olumlu karşılıyor ve bu tür yaklaşımların artmasını ümit ediyoruz. Biz de yeni nesil muayene hizmetimiz kapsamında bu senenin ilk 6 ayında 150’den fazla araç kullanıcısına 800 saat zaman kazandırdık. Binlerce ileri görüşlü araç sahibine, araçları ile ilgili ihtiyaçlarını hiç olmadığı kadar hızlı, güvenli ve şeffaf bir şekilde sağlayabilmeleri için ücretsiz bir uygulama sunuyoruz” diye konuştu.


“Aksiyonlarımızı diğer senelerde daha da artırmayı hedefliyoruz”

Araç sahiplerine büyük bir konfor sağladıklarını vurgulayan Aydoğan, “Geçtiğimiz bir yılda kullanıcılarımızın 2 bin 935 saat zaman tasarrufu etmelerine olanak tanıdık. Bu da, kullanıcılarımız için 122 gün demek. Diğer yandan kullanıcılarımıza araçları ile ilgili birçok önemli bilgilendirme de yapıyor, bakım, muayene ve sigorta tarihleri gibi konuları önceden hatırlatıyoruz. Aynı zamanda yakıt indirimi ya da zammı, vergi zamanları gibi genel bilgilendirmelerle dijital asistanlık yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl kullanıcılarımıza 22 binden fazla bilgilendirme gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönem, tüm bu aksiyonlarımızı daha da artırmayı hedefliyoruz” sözlerine yer verdi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM