Pazar, Aralık 10, 2023

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Emekli zammı çalışması yıl sonunda

Cevdet Yılmaz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, katıldığı televizyon yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyon hakkında açıklama yapan Yılmaz, şu anda bir geçiş sürecinde olduklarını, politikalarda birtakım güncellemeler yapıldığını, yeni bir dönemin başladığını dile getirdi.

Yılmaz, enflasyonla mücadelenin de bu dönemin en temel önceliklerinden biri olduğunu belirterek “Geçici olarak enflasyonda bir yükseliş var bu geçiş döneminin şartlarından kaynaklanan. Kurda ciddi bir hareketlilik oldu biliyorsunuz. Maaş ve ücretlerde ciddi artışlar oldu” dedi.

Yılmaz, “Diğer taraftan enerji fiyatlarında dünyada beklentilerin aksine bir yükseliş gerçekleşti. O da doğrudan zaten biliyorsunuz etkiliyor birtakım kalemleri. Bunun dışında bütçe açığını aşağı çekebilmek için birtakım tedbirler aldık doğrusu onların da enflasyona geçici olarak olumsuz yansımaları da oldu. Bütün bunları bir araya getirdiğiniz zaman geçici bir artış söz konusu. Ama bir taraftan da güncellenmiş bir politikalar, kararlı uygulamalar var. Belirsizliklerin azaldığı yeni bir döneme girmiş durumdayız” diye konuştu.


“Geçici yükseliş yerini düşüşe bırakacak”

Geçici yükselişin yerini düşüşe bırakacağını ifade eden Yılmaz “Aylık bazda düşüşleri daha erken göreceğiz. Bu sene sonuna doğru, gelecek senenin başlarında bu aylık bazdaki gelişmeleri göreceğiz. Yıllık bazdaki gelişmeleri ise daha çok 2024’ün ortaları gibi görmüş olacağız. Çünkü bir baz etkisi oluştu. Bu temmuz, ağustosta ciddi bir yükseliş oldu. Bundan sonraki aylarda öyle bir artış beklemiyoruz doğrusu. Seneye bu vakitler kaç olur mesela enflasyon?” sorusuna, “Tam bu vakitleri söyleyemem ama ortalama bir hesabımız var yüzde 33 olarak ve bu da gerçekleştirilebilir bir rakam diye düşünüyorum” dedi.


Emekli maaşlarına zam ne zaman?

Emekli maaşlarına ne zaman düzenleme yapılacağı ve bu konuda yapılan çalışmalara yönelik sorulara cevap veren Yılmaz, enflasyonun geniş kesimler üzerinde oluşturduğu olumsuz tahribatı gidermek üzere çok ciddi adımlar attıklarını, maaşlarda düzenlemelere gittiklerini anımsattı.

Yılbaşı itibarıyla memurların maaşlarında enflasyon oranına göre bir artış olacağını, bu artışın memur emeklilerine de yansıyacağını anlatan Yılmaz, “İşçi emeklileri, Bağ-Kur emeklileri ve asgari emekli aylığı alanlara ilişkin oransal artışlar ve enflasyon farkı olacak. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla bu kesimlere dönük dengeleyici bir çalışmayı sürdürüyoruz. Çalışmayı yıl sonuna kadar tamamlayarak emeklimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Düşük alanları destekleyici mahiyette bir yaklaşımımız olacak.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM