Pazar, Temmuz 14, 2024

“Esnaf ve sanatkârlarımızın her zaman yanında yer alacağız”

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı

Ticaret Bakanlığı Ahilik Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı. Yayımlanan mesajda “Ticaret Bakanlığı olarak Ahiliğin günümüzdeki temsilcileri olan esnaf ve sanatkârlarımızın iktisadi hayata uyum sağlaması, ticari hayatta aktif rol alması ve ekonomik büyümeye katkılarının her geçen gün artması için çalışmalarımız ve düzenlemelerimiz devam etmektedir” denildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada “Ülkemizin gelişmesinde, büyümesinde ve Türkiye Yüzyılı hedeflerimize ulaşılması noktasında, Anadolu topraklarında nakşedilen Ahilik geleneğinin ve bu geleneğin temsilcileri esnafımızı destekleme çalışmalarımız kapsamında;

2002 yılında mali imkânlar ölçüsünde esnaf ve sanatkârlara 151 milyon lira tutarında faiz indirimli kredi kullandırılmışken, 2003 yılından bugüne kadar bu kapsamda kullandırılan kredilerin toplam tutarı 416 milyar liraya yaklaşmış bulunmaktadır.

2002 yılında faiz indirimli kredilerin sübvansiyonu için Hazinemizce tahsis edilen kaynak 50 milyon lira iken, 2003 yılından bugüne kadar kamu kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasının bir sonucu olarak yüzde 500 artışla tahsis edilen kaynak tutarı 246,5 milyar liraya yaklaşmıştır.

Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen yüzyılın felaketi olarak adlandırılan depremlerin ardından, esnaf ve sanatkârların HALKBANK’a olan kredi geri ödemelerine 6 ay erteleme imkânı getirilmiş, ardından ikinci 6 ay için de uzatma imkânı sağlanmıştır.

Yaşanan felaket sonucu esnaflarımızın kredi ve kefalet kooperatiflerine olan gecikmiş borçlarının faizleri silinerek anapara ödemelerine de erteleme imkânı sağlanmıştır.

Ağustos sonu itibariyle, deprem bölgesindeki 20 bin 498 esnaf ve sanatkâra HALKBANK tarafından 5 milyar lirayı aşan tutarda faiz indirimli kredi kullandırılmıştır. 31 Ağustos tarihi itibariyle, 2023 yılı içinde 131,7 milyar TL tutarında kredi kullandırılmıştır.

Tüm bu çalışmalarımız ile birlikte kredi ve kefalet kooperatifçiliği sistemimiz dünyada örnek olarak gösterilen bir sistem haline gelmiş olup, sayısı 1.000’e ulaşmış bulunan kredi ve kefalet kooperatiflerimizce esnaf ve sanatkârlarımıza hizmet verilmeye devam edilmektedir.

Ticaret Bakanlığı olarak geçmişten geleceğe uzanan ticari ahlak kuralları ve üretim-tüketim zincirindeki rolleriyle, ülke ekonomimizin en önemli sac ayaklarından birini oluşturan esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik çalışmalarımız devam etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM