Salı, Haziran 25, 2024

“Ar-Ge çalışmaları, firmaların başarısını artırıyor”

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (EDDMİB) Yönetim Kurulu, eylül ayı toplantısını Er-Bakır Elektrolitik Bakır Mamulleri A.Ş.’nin ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Yönetim Kurulu üyeleri, firmanın Amerika’daki tesisi, ihracat verileri, üretimleri, projeleri, enerji yatırımları konuları ile ilgili bilgi aldı. EDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ertan “Bölgemiz, ülkemiz hatta tüm dünya çapında önemli bir değer olan ve bakır ürünleri üretimi ve ihracatı gerçekleştiren sayılı firmalardan olan Başak Metal Tic. ve San. A.Ş. ve Er-Bakır Elektrolitik Bakır Mamulleri A.Ş. firmalarına gerçekleştirdiğimiz ziyarette gördük ki Ar-Ge çalışmaları bir firmanın başarısının katlayarak artırmasında çok büyük etken” dedi.


“Demiryolu sektöründe öncü olmaya başladık”

Üretim ve yatırımları hakkında bilgiler veren Başak Metal Tic. ve San. A.Ş. ve Er-Bakır Elektrolitik Bakır Mamulleri A.Ş. firmaları ve Genel Müdürü Macit Taşkın ise “1981 yılında bakır tel üretmek amacı ile Erikoğlu ailesi tarafından Denizli şehrinde kurulan firmamız, 42 yıldır sektörde üretimini sürdürüyor. Kurulduğu günden bu yana giderek artan üretim kapasitesi ve satış portföyü ile Er-Bakır, bugün 800’e yakın çalışanı ve 2022 yılında gerçekleştirdiği 156 bin tonluk bakır tel üretimi ile Türkiye’nin bakır sektöründe lider firmaları arasında yer almaya devam ediyor. Ülkemizden ve dünyanın birçok ülkesinden tedarik ettiğimiz katot ile başlayan üretim yolcuğumuz, çeşitli üretim proseslerinden sonra 0,05 mm kalınlığa kadar incelterek müşteri taleplerine uygun şekilde sonlanıyor. İş ortaklarımız arasında beyaz eşya, otomotiv, enerji ve data sektörüne kablo üretim yapan firmalar mevcut olup, 2017 yılında bakır alaşımı üretimine yönelik yapılan yatırımımız ile demiryolu sektöründe de öncü olmaya başladık. ABD’nin Santa Terasa eyaletinde 2014 yılında faaliyete geçen CN WIRE üretim tesisimiz, 70 milyon dolarlık yatırım bütçesi ile Türkiye’nin ABD’deki en büyük yerli sermayeli Türk şirketi unvanına sahip oldu.”


“Bakırın geri kazanılmasına katkı sağlıyoruz”

Taşkın, devam eden yatırımlarından bahsederek, “180 bin tonluk mevcut üretim kapasitemizi arttırmak adına makine yatırımlarımız devam ederken, güneş panellerinde kullanılan Ribon Wire üretimi için Ar-Ge çalışmalarımız tamamlandı. Fabrikamızda bulunan anod döküm ve elektroliz tesislerimiz ile kendi iç hurdalarımızın ve müşterimizin hurdalarının geri dönüşümü sağlayarak bakır gibi değerli bir emtianın yeniden geri kazanılmasına da katkı sağlıyoruz. Ayrıca kendi holding bünyemizde yer alan iştirakimiz olan Arenko Elektrik Üretim A.Ş.’den elektrik kullanımı sırasında destek alıyoruz. 2021 yılında Anadolu 500’de ihracatı en yüksek 1. Şirket ödülünü kazanan şirketimiz, başta Avrupa olmak üzere toplam satışlarının yüzde 45-50’ye yakınını ihracat yoluyla gerçekleştirerek ihracat rakamları ile ülke ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlıyor” ifadelerine yer verdi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM