Pazar, Temmuz 14, 2024

Tarihte bugün: 25 Eylül Dünya Eczacılar Günü 

Dünya Eczacılar Günü, her yıl 25 Eylül’de tüm dünyada ortak olarak kutlanıyor. Eczacılığın insan sağlığındaki vazgeçilmez rolünü vurgulamak ve mesleki gelişime katkı sağlamak amacıyla, 2009 yılındaki Dünya Eczacılık Kongresi’nde FIP (Uluslararası Eczacılık Federasyonu) delegasyonun oy birliği ile Dünya Eczacılar Günü kabul edildi. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türk Eczacıları Birliği Basın Danışmanı Medine Sarıoğlu, “Eczacılar bizim ülkemizde de sağlık sektörünün belkemiği. Pandemi döneminde canı pahasına görev yapan, ülkemizin en ücra köşesinde dahi ilaç eczacılık hizmeti veren, yaşanan büyük deprem felaketinde bölgeye ilk intikal eden meslek gruplarından olan eczacılarımız, sağlık sisteminin vazgeçilmezi olduklarını bir kez daha gösterdi” dedi. 


“Acilen yerli etken madde üretimini yapmamız gerekiyor”

Son yıllarda hastaların ilaca erişimde yaşadığı sıkıntıların, eczacıları da etkilediğini söyleyen Sarıoğlu, ilaçta dışa bağımlılığı en az seviyeye indirmek için gerekli adımların atılması gerektiğini vurguladı. Covid-19 salgınında, ilaç ve tıbbi cihazların en az savunma sanayi ürünleri kadar stratejik öneme sahip oluşunun ortaya çıktığını kaydeden Sarıoğlu, “Covid-19 salgını sonrasında hemen hemen bütün dünyada özellikle ilaç etken maddelerine erişimde sorunlar yaşandığı görülüyor. Bu yıl da benzer sorunların yaşanması olası. Bu nedenle bir an önce ilaçta dışa bağımlılık riskimizi ortadan kaldıracak önlemleri almamız şart. Bunun için öncelikle ve acilen, hem yerli etken madde üretimini yapmamız hem de bu etken maddenin kullanılabildiği yerli ilaç hamlesini başlatmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. 


“Ülkemizde üretilmiş yeni bir molekül ilaç, ne yazık ki yok”

Küresel çapta en yoğun Ar-Ge faaliyetlerinin yaşandığı ilaç sektöründe Ar-Ge çalışmalarının uzun vadeli ve büyük yatırımlar olduğuna dikkat çeken Sarıoğlu, “Yeni bir ilaç 10-15 yıl süren çalışmalar sonucunda geliştirilebilirken, üzerinde çalışılan binlerce molekülden yalnızca bir veya ikisi nihai bir ilaca dönüşüyor. Bugüne kadar ülkemizde üretilmiş yeni bir molekül ilaç, ne yazık ki yok. Cumhuriyetimizin yüzüncü yıl dönümünü kutlamaya hazırlandığımız bugünler, patenti ülkemize ait yeni molekül ilaçların üretiminde milli bir hamlenin başlatılması için anlamlı bir fırsat. Ülkemizin küresel konumu, ilaç sanayimizin tecrübeleri düşünüldüğünde Türkiye bu alandaki potansiyelini göstermek için büyük bir büyüme fırsatına sahip. Özellikle biyoteknoloji alanı başta olmak üzere, yüksek katma değerli ürünlerin üretilmesi hastalarımızın hızlı ve kolay bir şekilde yenilikçi ilaçlara ve yeni tedavilere erişimlerini sağlayacak” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM