Çarşamba, Haziran 19, 2024

Rusya ile COMENA arasında mutabakat zaptı imzalandı

Avusturya’nın başkenti Viyana’da, Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom ile Cezayir Atom Enerjisi Komisyonu (COMENA) arasında mutabakat zaptı imzalandı. Mutabakat zaptına, Viyana’da düzenlenen Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) 67’inci Genel Kurul Toplantısı’nda Rosatom Kalkınma ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkan Yardımcısı- Uluslararası Ticaret Direktörü Boris Arseev ile COMENA Genel Direktörü Abdelhamid Mellah imza attı.

Taraflar, sağlık alanında enerji dışındaki nükleer teknolojiler ve Cezayir’de nükleer tıp merkezlerinin kurulması da dahil olmak üzere nükleer tıbbın ilerlemesi alanında ortak projelerin uygulanmasında uzun vadeli, verimli ve karşılıklı fayda sağlayan bir iş birliği geliştirme konusunda anlaştılar. İş birliği, Rosatom’un sağlık alanındaki uzmanlığını bünyesinde toplayan ‘Rusatom Healthcare’ ve ‘Sağlık Teknolojileri’ bölümü tarafından yürütülecek.


“Anlaşma, Cezayir’de kanserin teşhis ve tedavisine büyük katkı sağlayacak”

Rosatom Kalkınma ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkan Yardımcısı- Uluslararası Ticaret Direktörü Boris Arseev konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Rosatom, sağlık alanındaki sorumluluklarını mümkün olan en kapsamlı şekilde yerine getirmeye çalışıyor. Bu alandaki çalışmalarımız bir izotop kompleksi ve radyofarmasötik üretimi, yüksek teknolojili tıbbi ekipman üretimi, tıbbi cihazların ve gıda ürünlerinin iyonlaştırıcı radyasyonla işlenmesi ve nükleer tıp merkezlerinin kurulmasını kapsıyor. Vatandaşların yaşam süresini uzatmak ve yaşam kalitesini arttırmak için Cezayir ile yenilikçi barışçıl nükleer teknolojiler geliştirme fırsatına sahip olmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

COMENA Genel Direktörü Abdelhamid Mellah da “Rosatom’un nükleer tıp ve radyoterapi faaliyetlerinin geliştirilmesinde COMENA’ya verdiği destek, Cezayir’de kanserin teşhis ve tedavisine büyük katkı sağlayacak.   COMENA için Rosatom gibi prestijli bir ortakla iş birliği, hükümet tarafından belirlenen hedefleri yerine getirmede başarının anahtarı olacak” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM