Salı, Aralık 5, 2023

“Savunma sanayi ihracatında 2023 hedefi 6 milyar $’ı aştı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Çiğli Havaalanı’nda düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te gerçekleştirdiği ziyarette açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, savunma sanayisi hamleleriyle birlikte ihracatın da katlanarak arttığını söyledi. Savunma sanayi ihracatında bu yılki hedeflerinin 6 milyar doları aştığını dile getiren Erdoğan, “Geçen sene bu rakamı 4,5 milyar dolara nasıl çıkarttıysak bunun da üzerini yakalayacağız. Savunmada da tam bağımsız Türkiye hedefine ulaşana kadar yılmadan çalışacağız” dedi.

Cumhuriyetin 100. Yılını, tarihimizin bu dönüm noktasını kutlamanın heyecanı içerisinde olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “TEKNOFEST coşkusundan mümkün olduğu kadar fazla sayıda gencimizin istifade etmesini istiyoruz. Bu sebeple TEKNOFEST’i üç ilimizde tertiplemeye karar verdik” ifadelerinde bulundu.


“İzmir’e yaptığımız kamu yatırımlarının tutarı 225 milyar TL”

TEKNOFEST İstanbul’un 2 milyon 247 bin ziyaretçi ile kendi rekorunu kırdığını aktaran Erdoğan şu açıklamalarda bulundu: “Ankara’da 943 bin ziyaretçiyi ağırladı. Gençlerimiz gerçek manada bir teknoloji şöleni yaşadı. Bugün de TEKNOFEST 2023’ün son durağı olan güzel İzmir’deyiz. Buradaki gençlerimizin coşkusunu gördükçe gururlanıyoruz. Şu ana kadar 330 bin ziyaretçiyi ağırladı. İzmirli gençlerimizle birlikte çevre illerimizdeki gençlerimizi de bu festivalin coşkusunu yaşamaya davet ediyorum. Teknolojiye ilgisi olan tanıdıklarınızı teşvik edin. Türkiye’yi savunma sanayisi başta olmak üzere her alanda başarıdan başarıya koşturduk. Üniversite sayımızı 208’e, yurt kapasitemizi 950 bine, gençlik merkezi sayımızı 464’e, Ar-Ge merkezi sayımızı bin 289’a, tasarım merkezi sayımızı 324’e, Teknopark sayımızı 98’e çıkarttık. İzmir’e yaptığımız kamu yatırımlarının tutarı 225 milyar TL.”


“Tesla’yı da ülkemizde yatırım yapmaya davet ettik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 bin öğrenciyi lisansüstü öğrenimlerini tamamlamaları için burslu olarak yurtdışına gönderdiklerini belirterek, “Depremin ekonomimize yüklediği 105 milyar dolarlık zarara rağmen gençlerimize mahcup olmamak için elimizden geleni yaptık. Seçim döneminde vadettiğimiz vergisiz telefon ve bilgisayar ile aylık 10 GB internet sözümüzü tutuyoruz. Dünya, merkezinde yapay zeka ve robotik teknolojilerin yer aldığı çok farklı bir yere gidiyor ve biz de Türkiye olarak bu konuda geride kalmamak için çalışmalarımızı yapıyoruz. Şu an dünyanın gelişmiş ülkelerinde bile sıraya girerek yapılabilen işlerin çoğunu bizim insanımız telefonu veya bilgisayarı ile e-devlet kapısı üzerinden halledebiliyor” diye konuştu. Togg’un üretiminin de artarak devam ettiğini dile getiren Erdoğan, gerçekleştirdikleri ABD ziyaretinde Tesla’yı da ülkemizde yatırım yapmaya davet ettiklerini söyledi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM