Perşembe, Nisan 25, 2024

EÜ, sporcu sağlığını koruyan ‘Giyilebilir Teknoloji’ üretecek

EÜ giyilebilir teknoloji üretecek

Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nin ‘Sporcu Performansının Takip Edilmesi ve Artırılması için Giyilebilir teknoloji ürünü Tişört (TrackShirt) ve Yapay Zeka Tabanlı Karar Destek Sistemi Geliştirilmesi’ başlıklı projesi, TÜBİTAK 1001 programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu. Geliştirilecek tişört, sporcuların performanslarını ve kişisel değerlerini sensörler aracılığı ile takip edebilecek. Proje sonucu ürünün, dünya pazarında yer bularak giyilebilir teknoloji ürünlerinde dışa bağımlılığı azaltması öngörülüyor.

Projede araştırmacı olarak görev yapan Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tolga Akşit, “Hızlı gelişen teknoloji ile birlikte günlük yaşam aktivitelerinin izlenebilir olma isteği ihtiyaç haline geldi. Giyilebilir teknoloji ürünlerinin popüler olmasını sağlayan  en önemli etken ise sağlıklı yaşamı teşvik edici özelliğinin olması” dedi.


“Uzun süreli bireysel performans takibine olanak sağlayacak”

Bu tip teknolojilerin, vücuda temas eden, elbise ya da aksesuarların içine yerleştirilerek taşınabilen tüm elektronik cihazlar olarak tanımlandığını aktaran Doç. Dr. Akşit, “Sağlıklı yaşam amacıyla fiziksel aktivite uygulamalarında giyilebilir teknolojilerin kullanılması, egzersize katılım ve sürdürülebilir olmasına destek olabilmektedir. Giyilebilir teknolojiler, kullanıcılar için çoklu veri toplama ve takibin kolaylaşması için kompakt bir çözüm sunarken sporcuların uzun süreli bireysel performans takibine olanak sağlar. Düzenli fiziksel aktivite ve antrenmanlar, sağlıklı yaşamı desteklemektedir. Sporcu performansı optimal seviyede tutabilmek için kalp atım sayısı, solunum sayısı gibi fizyolojik parametrelerin takip edilmesi gereklidir. Antrenman ve müsabakalar sırasında sporcuların performansı tek tek veya takım halinde anlık olarak takip edilebilmesi oldukça zor ve kapsamlı bir uygulamadır” diye konuştu.


“Sporcu performans verimliliği artırılmasına yardımcı olacak”

Geliştirilecek ürünün özelliklerinden bahseden Doç. Dr. Akşit, “Projemiz kapsamında geliştirilecek tişört; kişilerin günlük spor aktivitelerinde kalp atım sayısını, solunum sayısını, elektrokardiyografik (EKG), vücut sıcaklığını, ter pH’ını, enerji harcama düzeyini, maksimal oksijen tüketimini ve kaç adım attığını üzerine yerleştirilmiş sensörler ile algılayacak, algılanan bu parametreler kablosuz olarak aktarılacak. Sensörlerden elde edilen verilerin laboratuvar ortamında uygun ekipmanlarla doğrulama çalışmasının yapılmasına takiben İzmir’de bulunan voleybol takımlarında yer alan profesyonel sporcular üzerinde saha ve laboratuvar testleri gerçekleştirilecek. Laboratuvar testlerinin Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Performans ve İklimlendirme Laboratuvarlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Takım sporları ve bireysel sporculardan antrenman sırasında toplanan veriler bir veri tabanında arşivlenecek ve derin öğrenme metodu kullanılarak değerlendirilecek. Derin öğrenme sonucunda elde edilen veriler antrenöre, antrenman programlarının oluşturulmasında sporcu performans verimliliği artırılmasına olanak sağlayacak şekilde öneriler sunan bir karar destek sistemi haline getirilecek” ifadesine yer verdi.


“Özel antrenman programları oluşturulabilecek”

Giyilebilir teknoloji ürünü tişört sayesinde verilerin işlenerek sporculara özel antrenman programlarının oluşturulabilmenin mümkün olacağını söyleyen Doç. Dr. Tolga Akşit,  “Günlük hayatında spor aktivitesine yer veren kullanıcıların ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda ürünün seamless (dikişsiz örme) tişört şeklinde olması planlandı. Bu tişörtlere aynı zamanda kullanıcının esneklik ve rahatlığını (termal konfor, anti-bakteriyel ve kötü koku oluşumunu engelleme vb.)  artıracak çalışmalar gerçekleştirilecek. Yapılan fiziksel aktivite sırasında sporcuların toplanan parametrelerinin değerlendirileceği, uzun vadede ve benzer programları yürüten diğer sporcularla karşılaştırmalı olarak izlenebileceği ve bu doğrultuda öneriler sunabilen bir mobil yazılım da projenin bileşenidir. Bu sayede sporcuların yaptıkları antrenmandan en yüksek verimi almaları ve performanslarını her zaman optimal seviyede tutmaları sağlanacak” değerlendirmelerinde bulundu.


“Tişörtün ileride yapılacak çalışmalara öncülük etmesi öngörülüyor”

Ürünün dünya pazarında da önemli bir paya sahip olabileceğini dile getiren Prof. Dr. Akşit, “Özellikle fiziksel aktivite yapan sporcular için kullanım kolaylığı ve fizyolojik parametrelerin takibi için büyük bir talep oluşabileceği ve bu teknolojinin önemli bir pazar payına sahip olabileceği öngörülmektedir. Daha önce geliştirilen giyilebilir ürünler proje olarak kalmış ve piyasada ulaşılabilir şekilde yer alamamıştır. Aynı zamanda geliştirilecek olan tişört performans sporlarında kullanımı hakkında henüz literatürde araştırma verilerinin sınırlı olması ve giyilebilir teknoloji ile ölçülebilecek parametrelerin çeşitliliğinin artırılması konusunda çalışmaların hala devam etmesi konunun inovasyona uygun, oldukça yeni ve orijinal olduğunu da göstermektedir. Tişörtün ileride bu alanda yapılacak çalışmalara öncülük edeceğini düşünmekteyiz” diye konuştu.


“Sporcu sağlığı açısından önemli veriler sağlayacak”

Proje ekibini tebrik eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Proje sonucunda geliştirilecek ürün, hem sporcu performansı hem de sporcu sağlığı açısından önemli veriler sağlayacak. Günümüz teknolojisine uygun ve inovatif bir ürün ortaya koyacak olan proje ekibini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM