Salı, Aralık 5, 2023

“Sporcuların supplement kullanma alışkanlığı arttı”

Supplement ürünlerinin sporcular için besleyici ve destekleyici bir besin olduğunu aktaran Hondoroğlu, supplement fiyatlarının son 1 yılda yaklaşık 4 kat yükseldiğini belirtti


Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular ve spor firmaları Fuarİzmir’de 28 Eylül-1 Ekim arasında düzenlenen Expo Sport Fuarı’nda bir araya geldi. Fuara katılan firmalardan Be Wolf’un Yöneticisi Onur Hondoroğlu, supplement ürün sektörüne ilişkin konuştu. Supplement ürünlerinin sporcular için besleyici ve destekleyici bir besin olduğunu aktaran Hondoroğlu, ülkemizde supplement kullanma alışkanlığının son zamanlarda arttığını belirterek, “Supplement ürün kullanımın artmasında sporcuların gerekli olan protein başta olmak üzere gerekli besin miktarını alabilmesi etkili oluyor” dedi.

Supplement antrenman sonrasında kasların gelişimini hızlandırıyor

Hondoroğlu, supplement ürünlerinin özellikle antrenman süreçleri yoğunlaştığında ya da profesyonel olmayan sporcuların da bu ürünleri yoğun iş günü ve temposunda ara öğün olarak kullandığını ifade etti. Profesyonel sporcuların, ürünleri kullanarak hem psikolojik olarak daha iyi hissettiğini hem de istediği enerjiyi elde edebildiğini söyleyen Hondoroğlu, antrenman sonrasında kaslarının büyümesi noktasında gelişimi sağlayabildiğinin altını çizdi. Hondoroğlu, “Bazı ürünlerimizde eklem gelişimi, sakatlıkların önüne geçmek için yorulan kaslara gerekli enerjiyi vermek üzere kullanılan protein var” diye konuştu. 

Supplement fiyatları son 1 yılda yaklaşık 4 kat arttı

Hondoroğlu, supplement sektöründe ürün fiyat aralığının çok değişken olduğunu kaydederek, “Fiyatlarda sürekli güncellemeler yaşanıyor. Üretimde girdi maliyetlerinin çok yüksek olduğu ve sürekli arttığı bir dönemdeyiz. Ürün fiyatları da son 1 yılda 2 katından daha fazla yükselirken bazı ürünlerde de 3-4 kat artış yaşandı. Fiyatların yükselmesi ve alım gücünün düşmesi ile birlikte satışlarda bir azalma söz konusu. Başarıya gitme noktasında bu ürünler sporcular için temel ihtiyaç. Bu düşünceye sahip kişiler zorlanarak da olsa ürünleri almaya devam ediyor. Ben bu noktada sektörün kalıcı ve süreklilik gösteren bir sektör olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Supplementler sihirli değnek değil”

Sporcuların kas gelişimine dair değerlendirmelerinde bulunan Hondoroğlu “Bu ürünler hiçbir şey yapmadan istenilen sonucu verecek bir sihirli değnek değil. Sporcuların başarılı gelişim süreci ve hedefi için gerekli ürünlerden birisi” dedi. 

Hondoroğlu, kas gelişiminde supplement kullanımının yanında düzgün uyumak, iyi antrenman yapmak ve doğal yollarla iyi beslenmenin de çok önemli olduğuna vurgu yaptı. 

“Tüketiciye doğru ürünleri ulaştıranların tutunabileceği bir sektör”

Supplement ürün sektörüne her gün yeni firmaların geçtiğini ifade eden Hondoroğlu, “Başka sektörlerde faaliyet gösteren ve supplement sektörüne geçiş yapan firmaları görüyoruz. Bunlar, biraz daha yakın görüldüğü için belki de ilaç sektöründen geçiş yapan firmalar. Geniş bir sektör olsa da işini layıkıyla yapan ve tüketiciye doğru ürünleri ulaştıranların tutunabileceği bir sektör” dedi. 


“Sporcunun yanında olmak hedefiyle yatırımlarımızı sürdürüyoruz”

Be Wolf’un milli sporcu ve antrenör Akın Hondoroğlu tarafından kurulduğunu söyleyen Hondoroğlu, firmalarının Ankara merkezli olduğunu belirtti. Kendi imalathanelerinde supplement ürettiklerini aktaran Hondoroğlu, “Bu işe ticari iş olmasından çok sporcunun yanında olmak hedefiyle yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Şirket olarak satışları arttırmak için Ar-Ge’ye önem veriyoruz. Sürekli bir geliştirme söz konusu. Böyle olduğu sürece hem çağın gereklerini yerine getirirken klasikleşmiş yöntemlerin önüne geçmiş oluyoruz” diye konuştu. Hondoroğlu, “Firma olarak ürettiğimiz 100’ü aşkın çeşitli ürünümüz var. Bunların hepsini de sporcuların beslenme dengesini sağlayabilmesi amacı ile yapıyoruz” dedi. 

     Hondoroğlu, Be Wolf’un Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı olduğunu dile getirerek, “Belge ve denetimlerimizi bu kurum yapıyor. Dolayısıyla ürünlerimiz, özünde ilaç ile kimyasal olmayan, Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı ile ilgili bir ürün grubu” dedi. 

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM