Pazartesi, Aralık 4, 2023

Gelinlik Tasarım Yarışması’nda finalistler belli oldu

IF Wedding Fashion İzmir – Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı kapsamında sektöre yeni tasarımcılar kazandırmayı amaçlayan yarışma bu yıl, “Akış” temasıyla yapılırken 243 tasarım arasından yapılan değerlendirmede seçilen ilk 15 tasarım finalde yer almaya hak kazandı.

Sektöre yeni tasarımcılar kazandırmayı da hedefliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) partnerliğinde düzenlenen moda trendlerinin belirlendiği, sektöründe Avrupa’nın en büyük fuarı IF Wedding Fashion İzmir, moda dünyasına yeni tasarımcılar kazandırma yolunda gençlerin hayallerine de ışık tutuyor. IF Wedding Fashion İzmir – Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı; 21-24 Kasım 2023 tarihlerinde 17. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. Fuarizmir’de gerçekleştirilecek IF Wedding Fashion İzmir, bu yıl 14. kez düzenlenen Gelinlik Tasarım Yarışması’yla sektöre yeni tasarımcılar kazandırmayı da hedefliyor. Sektörü yeni tasarımlarla güçlendirmeyi, uluslararası pazarlarda moda ve trend yaratabilecek özgün tasarımları ortaya çıkarmayı hedefleyen yarışma, bu yıl da genç tasarımcıları sektör profesyonelleriyle bir araya getirecek. 

15 finalist en iyisi olmak için yarışacak

Bu yıl “Akış” temasıyla düzenlenen yarışmaya, yurtdışından ve 15 ilden, 24 üniversite ve 3 eğitim kurumundan 10’u yabancı 84 tasarımcı 243 tasarım ile başvurdu. Jüri tarafından yapılan değerlendirmede, finale kalan 15 tasarım belirlendi. Finale kalan isimler; Aslıhan Yıldırım, Asya Özden, Batuhan Doğan, Berna Dinç, Elif Hünker, Işın Su İlke Ayhan, Leyla Bozlakoğlu, Mehmet Melih Sevinç, Mobina Agahi, Murat Suzan, Nilgün Demirhan, Pelin Öz, Sarina Miri, Sercan İzci ve Serkan Çınar oldu. Tasarımcılar, kısa süre içinde İzmir Moda Tasarımcılar Derneği üyesi moda tasarımcıların atölyelerinde sektör profesyonellerinin mentörlüğünde dikim sürecine başlayacak. Genç tasarımcılar, fuarizmir’de düzenlenen toplantıda İzmir Moda Tasarımcılar Derneği üyesi mentörlerle bir araya gelerek süreç hakkında bilgi aldı. 15 tasarımcı, 21 Kasım 2023 günü gerçekleşecek açılış töreni defilesinde tasarımlarını profesyonellere sunma şansı yakalarken yarışma ödülleri de sahiplerini bulacak. Ayrıca, 15 finalistin tasarımları, fuar boyunca sergilenerek görücüye çıkacak. 

Dereceye girenlere ödüller

Yarışmada derece alanlar, sektöre sağlam adımlarla giriş yapmanın yanı sıra özel ödüller de kazanacak. Birinci olacak tasarımcı, 40 bin TL para ödülünün yanı sıra IF Wedding Fashion İzmir 2024’de Performans Defilesi hakkı kazanacak. İkinci tasarımcıya EGSD tarafından 30 bin TL verilirken üçüncü tasarımcı ise 20 bin TL ödülün sahibi olacak.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM