Pazartesi, Aralık 11, 2023

Perihan İnci İzmir Belçika Fahri Konsolosu oldu

Belçika’nın İzmir Fahri Konsolosluğu’na İnci Holding Yönetim Kurulu üyesi, Perihan İnci atandı. Geçtiğimiz yıllarda Fahri Konsolosluğunu Nezih Öztüre’nin yaptığı İzmir’de faaliyet gösteren Belçika Fahri Konsolosluğu, kendisinin görevden ayrılması nedeni ile bir süredir faaliyetini sürdürememekteydi.


6 Ekim günü Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Ekselans Paul Huynen’in de katıldığı bir tören ile gerçekleştirilen resepsiyonda Perihan İnci, İzmir Belçika Fahri Konsolosu olarak beratını alarak göreve başladı.
Resepsiyona Ankara Belçika Büyükelçisi Ekselans Paul Huynen’in yanısıra Belçika’nın Ankara Konsolosu ile Ankara ve İstanbul Ticaret Ateşeleri de katıldı. Katılımcılar arasında İzmir’de faaliyet gösteren Fahri Konsolosluk temsilcileri ve iş dünyasının önde gelen isimleri yer aldı.

Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Paul Huynen törende yaptığı konuşmada Belçika ve Türkiye arasındaki bu yıl yüz seksen beşinci yılını dolduran diplomatik ilişkilerin önemini vurgularken; İzmir Belçika Fahri Konsolosu Perihan İnci’yi yeni görevinden dolayı tebrik etti. Belçika Krallığı ile Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk ilişkilerinin 1830’lu yılların sonuna doğru başladığını belirten Huymen, iki ülke arasında her zaman dostluğun ve işbirliğinin olduğunu belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti’ni ilk tanıyan ülkeler arasında yer aldıklarını belirten büyükelçi; Belçika’nın Başkenti Brüksel’in aynı zamanda AB’nin de başkenti olması sebebi ile Avrupa’nın kalbi sayıldığını ve bu nedenle iki ülke arasında çok sıkı ilişkilerin yaşandığını da vurguladı. Belçika’nın limanlar nedeni ile çok önemli bir konumda bulunduğunu ve Kuzey Avrupa’nın kapısı sayılabileceğini dile getiren büyükelçi, İzmir’in de son yıllarda liman konusunda çok geliştiğini ve bu nedenle hızlı bir şekilde yakında Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olma vasfını yakalayacağını söyledi.

Törende konuşan Perihan İnci, Belçika Fahri Konsolosu olarak atanmaktan duyduğu onur ve memnuniyeti ifade ederken, kültürel ve ticari ilişkilerin gelişmesinin önemini vurguladı. Görev Bölgesinin İzmir, Manisa, Aydın, Denizli illerini kapsadığını belirten İnci, bu bölgelerde yerleşik Belçika vatandaşlarına hizmet verirken, iki ülke arasında kültürel ve ticari faaliyetlerin geliştirilmesi için çalışacağını bildirdi.

PERİHAN İNCİ KİMDİR
Sayın Perihan İnci, 35 yılı aşkın süredir iş dünyasında çeşitli kademelerde yönetici olarak çalışmıştır. 2013-2016 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı İnci Holding A.Ş.’de, halen Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Eş zamanlı olarak Maxion-Jantaş A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi ve kurucusu olduğu PBA İç ve Dış Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanıdır. Endüstri 4.0, dijitalleşme ve girişim projelerine destek veren Perihan İnci aynı zamanda Melek Yatırımcı belgesi sahibidir. Haziran 2023 tarihinden itibaren İzmir Belçika Fahri Konsolosudur. TÜSİAD YK Üyesi ve Dijital Türkiye Yuvarlak Masası Eş Başkanıdır. TKYD ve ESİAD YK üyesidir. TAİDER’de üyeliği bulunmaktadır. EBSO Yüksek İstişare Kurulu üyesidir. DEİK Japonya Yürütme Kurulu Üyesidir. Bir kız ve bir erkek çocuk annesi Perihan İnci, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.
İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM

Resmi Gazete’de bugün

Karayollarında Durum

Sebze-Meyve Hal Fiyatları