Pazar, Şubat 25, 2024
spot_img

Türkiye ve Hollanda temiz enerjide iş birliğine hazır

Yenilenebilir ve temiz enerji teknolojilerinde dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alan Hollanda, Türkiye’deki potansiyel yatırım fırsatlarını da yakından izliyor.  Çeşitli etkinlikler kapsamında İzmir’e gelen Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Joep Wijnands, Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİA) merkezini ziyaret ederek Türkiye’nin temiz enerji vizyonunu dernek yöneticileri ve sektör profesyonellerinden dinledi. 


Daha fazla işbirliğine ihtiyacımız var

Ziyarette konuşan Büyükelçi Joep Wijnands ise Türkiye’nin temiz enerji başkenti İzmir’de bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu vurgularken; temiz enerji teknolojileri ve tarım alanında Türkiye ve Hollanda’nın birlikte daha fazla çalışmaya ihtiyaçları olduğunu söyledi. Başta su yönetimi ve iklim krizi konuların Hollanda’nın birinci önceliğinde ve güçlü olduğu konular olduğuna işaret eden Büyükelçi Wijnands, “Bu nedenle son derece geniş ve alanlarında uzman bir heyet ile İzmir’e gelmiş bulunuyoruz. Hollanda’nın güçlü olduğu alanlarda ENSİA yönetimi ve üyeleri ile iş birliğine hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum.” dedi.

“Denizüstü rüzgâr enerjisinde dünyanın en potansiyel ülkesine sahibiz”

ENSİA Yönetim Kurulu Üyelerinin de hazır bulunduğu ziyarette, Hollanda’nın özellikle denizüstü rüzgâr endüstrisinde dünyanın önde gelen ülkeleri arasında olduğuna dikkat çeken Kalaycı, “Denizüstü rüzgâr enerjisinde Türkiye’nin sıfır noktasında olmasına rağmen dünyanın en yüksek potansiyele sahip ülkelerinden biriyiz. Potansiyelimiz bir yana, bu alanda ekipman üreticisi olabilecek üst düzeyde bir altyapıya sahibiz” dedi. 

“Tarım alanında Hollanda’dan öğrenceklerimiz var”

Denizüstü RES’lerde Hollanda’nın tecrübelerinden yararlanmanın, temiz enerji sektöründe iki ülkenin güçlü şirketleri arasında potansiyel işbirliklerini geliştirmenin de ENSİA’nın görevleri arasında olduğunu anımsatan Alper Kalaycı, Türkiye’nin jeotermal seracılık ve endüstriyel tarım uygulamalarında da Hollanda’dan öğrenecekleri olduğunu kaydetti. 

Türkiye’nin enerji ihracatçısı ülke olmasında anahtarın Yeşil Hidrojen’de olduğunu hatırlatan ENSİA Başkanı, Hollanda’nın bu alanda önemli girişimler yaptığını, Büyükelçi Joep Wijnands tarafından Hollanda’da Yeşil Hidrojen alanında devreye girecek pilot tesisleri ziyaret için davet aldıkları bilgisini verdi. Kalaycı, ENSİA olarak Türkiye’de düzenlenecek etkinlik ve fuarlara daha çok Hollandalı şirketin katılması ve ikili görüşmeler yapılması amacıyla davette bulunduklarını belirtti. 

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM