Cuma, Aralık 8, 2023

Growmach, yeni nesil çiftçinin buluşma noktası olacak

Informa tarafından bu yıl Antalya ANFAŞ Fuar Merkezi’nde ilk kez gerçekleştirilen Growmach, Traktör, Tarım Makineleri, Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı, 10 Ekim VIP ve Ulusal ve Uluslararası Basın gününde 44 ülkeden 357 alıcı ile 16 ülkeden 32 uluslararası basın mensubuna ev sahipliği yaptı

Türk tarım sektöründe hizmet veren yeni nesil çiftçilere ulaşmak istediklerini kaydeden Growtech Fuar Direktörü Engin Er, “Bizler yeni nesil çiftçilere özel bir buluşma noktası olmak istiyoruz. Türk tarımının ihtiyacı olan gerek donanım gerekse de yazılımsal anlamda yeni teknolojiyle üretilen tarım makineleri ve ekipmanlarını onlara tanıtmak istiyoruz. Bu teknolojiler sayesinde tarımın modernize edilmesi, verimlilik ve sürdürülebilirlik anlamında önemli kazanımlar elde edilmesi mümkün” dedi.rowmach Fuarı için bir yıllık ön hazırlık dönemi geçirdiklerini vurgulayan Er, “Geçtiğimiz yıllarda Growtech’e katılan firmalar bizlerden bir tarım makineleri fuarı istedi. Tam bu planlamayı yaparken pandemi ortaya çıktı ve sonrasında ise artık çalışmalara başladık. Uluslararası ziyaretçi ve katılımcıların olduğu, tamamen ihracata yönelik tarım makineleri, traktör ve ekipmanları fuarı olan Growmach’ı ilk kez gerçekleştiriyoruz. Fuarımızın ilk gününde 40’tan fazla ülkeden uluslararası sektör profesyonelleri ile yerel, ulusal ve uluslararası basın mensuplarını ağırladık. Alım heyetlerinin fuarın yoğunluğuna girmeden yeni firmalarla bağlantı kurabilmeleri ve onlara zaman ayırabilmeleri için fuarın ilk gününü Uluslararası Basın ve VIP günü olarak gerçekleştirdik. Uluslararası basın mensupları fuara katılan ve ihracatta büyük rol oynayan firmaları ziyaret ederek uluslararası arenada katılımcılarımızı, fuarımızı ve ülkemizi tanıtacak” diye konuştu. 

“Fuar, verimlilik konusunda da çiftçiler için önemli avantajlar sunuyor”

Son teknoloji makine ve ekipmanların tarım sektöründeki üreticilere hem verimlilik hem de tasarruf konusunda avantajlar sunduğuna dikkat çeken Er, “Tarımda teknoloji kullanımı verimliliği artırıyor. Ülkemizde modern tarım uygulamaları konusunda çiftçiler artık bilinçlenmeli. Her tarımsal işletme, ekilen ürün çeşidi, toprak yapısı ve iklim koşullarına göre farklı tarım makinelerine ve teknolojiye ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle otomatik dümenleme sistemi, ilaçlamada dozajlamalı sistem ve drone’lar gibi araçların kullanılması yakıt, maliyet, iş gücü ve zaman tasarrufunun yanı sıra; verimlilik konusunda da çiftçiler için önemli avantajlar sunuyor. Bu yıl Growmach Fuarı’nda tarımda yapay zeka ve otomasyon alanlarında hizmet veren firmalar da son teknolojiye sahip ürünleriyle fuar ziyaretçilerini stantlarında ağırlıyor” ifadelerini kullandı. 

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM