Pazar, Aralık 10, 2023

Seramik sanatçıları Kuşadası’nda bir araya geldi

10. Uluslararası Seramik Çalıştayı

Mehmet Nuri Göçen Kültür, Eğitim ve Sanat Vakfı (Mehmet Nuri Göçen Vakfı) tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Seramik Çalıştayı, Türkiye’den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden 27 seramik sanatçısını bir kez daha Kuşadası’nda bir araya getirdi.

Değerli seramik sanatçısı Mehmet Tüzüm Kızılcan’ın liderliğinde gerçekleşen çalıştayın çalışmaları, eşsiz misafirperverlik anlayışı, kendisine ait koyu, sahili, mavi bayraklı plajı, muhteşem doğası ve otelin tüm mekanlarında sergilenen sanat eserleriyle misafirlerine mutlulukla hatırlanacak anlar yaşatan Pine Bay Hotels & Resorts, çalıştay kapsamındaki tüm çalışmalara ev sahipliği yaptı.

Çalıştay Kapanış Sergisi ve Kokteyli, Göçtur girişimiyle restore edilen Eski Tabakhaneler’de (Old Town Tanneries) gerçekleştirildi. Kokteyl sonrası, yine Göçtur bünyesinde faaliyete geçirilen ve beldeye kazandırılan ilk dünya markası olma özelliği taşıyan DoubleTree by Hilton Kuşadası’nın en üst katında yer alan seçkin mekan Gió Rooftop Restaurant & Lounge’da bir kapanış yemeği de düzenlendi.

Mehmet Nuri Göçen Kültür, Eğitim ve Sanat Vakfı’nın, sanata ve sanatçıya desteğini yıllardır sürdürdüğünü ifade eden Kızılcan, “Göçen Ailesi’ne sanata ve sanatçı ruhuna katkıları için teşekkür ediyorum. Seramik sanatının uluslararası bir buluşması haline gelen bu değerli çalıştayda yer almaktan son derece mutluyum. Seramiğin hem kültüründen hem de sanatından çok şeyi burada paylaşıyoruz. Birlikte üretmek, birlikte öğrenmek çalışıyoruz; birbirimizden ilham alıp birbirimize ilham veriyoruz” dedi.


“Sanat; farklı kültürleri ortak bir dilde birleştiriyor”

Sanatın yaşamı güzelleştirme ve zenginleştirme özelliğine vurgu yapan Mehmet Nuri Göçen Kültür Eğitim ve Sanat Vakfı Başkanı Naile Göçen Çukurova, “Farklı kültürleri ortak bir dilde birleştiren sanat, bizlere bu kültürleri tanıma, bu kültürlerdeki farklı olayları sorgulama ve öğrenme fırsatı veriyor; dünya barışına katkı yapıyor. Seramik, insanı ve doğanın dört elementini bir araya getiren bir sanat dalı. Kil, yani toprak, sanatçının parmaklarında şekillenirken su ve hava ile besleniyor, fırında yani ateşte son halini alıyor. Seramik sanatının uluslararası bir buluşması haline gelen çalıştayımızın 10. yılına ulaşmış olması çok özel ve sevindirici. Bunu mümkün kılan ve beni de bu sanatla tanıştıran değerli dostum Mehmet Tüzüm Kızılcan’a ve bizlerle olan sanatçılarımıza, emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Göçtur Turizm kurucusu, babam merhum Mehmet Nuri Göçen’in adını taşıyan vakfımızın kuruluş amacını oluşturan eğitim, kültür ve sanat faaliyetlerini düzenlemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.


“Gelirlerin bir kısmı, öğrenci burslarına kaynak olarak aktarılıyor”

Çalıştayın daha fazla insanın sanat ve seramikle buluşmasına katkı sağladığını vurgulayan Pine Bay Hotels & Resorts Genel Müdürü Rena Çukurova, “2008 yılında kaybettiğimiz sevgili dedem Mehmet Nuri Göçen’in hayat felsefesini ve anısını yaşatan vakfımızın düzenlendiği, sevgili Tüzüm Hocamızın ve değerli sanatçıların katkısıyla bugünlere gelen çalıştaylarımızın 10’uncusuna ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Çalıştay sergimizin ve kapanış kokteylimizin, kadim zanaatkarların sanatlarını emeklerini emeğe dönüştürdükleri Eski Tabakhaneler’de düzenlenmesi, bizler için ayrı bir anlam taşıyor; bu güzel mekanın Kuşadası’nın günlük şehir hayatına ve sosyo-kültürel zenginliğine katkısının bir örneğini oluşturuyor. Yıllar içerisinde çalıştaylarımıza katılan değerli sanatçıların bir kültür mirası oluşturan bine yakın sanat eseri, otellerimizde yaşam alanlarında sürekli olarak sergileniyor. Ayrıca otellerimizde yer alan ‘Vintage’ mağazalarında satılan eşyalar ve koşudan elde edilen gelirler, vakıf tarafından öğrenci burslarına kaynak olarak aktarılıyor. Hocamıza ve tüm katılımcılarımıza bir kez daha teşekkür ediyor ve 11’inci çalıştayımızda tekrar bir arada olmayı diliyoruz” dedi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM