Pazar, Temmuz 14, 2024

En yüksek noktada moda

Feryal Bulut

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü birinci sınıf öğrencisi olan aynı zamanda modellik yapan Feryal Bulut, Hindistan’da Ladakh Uluslararası Müzik Festivali (LIMF) kapsamında düzenlenen moda defilesine katıldı.

Ladakh Uluslararası Moda Podyumu, G20 ülkelerini temsil eden 16 modelin katılımıyla, “Dünyanın En Yüksek Motorlu Yolu” olarak anılan, 5 bin 882 metre yüksekliğindeki Umling La Dağı’nın 5 bin 798’inci metresinde gerçekleşti. Defile, daha önce kırılan rekoru geçerek “En Yüksek Noktada Yapılan Defile” rekoru ile Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girecek.

Guinness Dünya Rekorlar’ına göre, bir önceki rekor ise 2021 yılında Nepal’deki Gokyo 6’ncı Göl Gözlem Noktası’nda 5 bin 500 metre yükseklikte yapılan moda defilesiydi.


Oksijen tedavisi gördü

Dağdaki defile yolculuğunda yaşadığı zorlukları anlatan Feryal Bulut, “Menajerimin ayarladığı Hindistan seyahatimde sadece bir moda haftasına katılacağımı biliyordum. Gittiğimde oradaki menajerlerden 5 bin 798 metreye çıkacağımızı öğrendim. Başta çok stresliydim, kendimi buna hazırlamamıştım. Bir gün sonra yola çıktık. Bin 828 metre yüksekliğe geldiğimizde çok güçlü bir baş ağrısı başladı ama bir yandan da geri geçiyordu. Bizimle beraber gelen ambulanstaki doktor, normal bir yükseklik olmadığı için bazı insanların basınçtan, oksijen yetersizliği ve vücuttaki su kaybından dolayı ölüm tehlikesi geçirdiğini, baş ağrım geçmezse durduğumuz yükseklikte kalmamı söyledi. İçimden, ‘Ucunda ölüm bile olsa yapacağım’ dedim. Ya tarih yazacaktım ya da bunun uğruna tarih olacaktım. Vücudumdaki oksijen seviyesini artıracak bir ilaç verildi. Baş ağrım geçmiyor, git gide artıyordu ama hiçbir şey yokmuş gibi davranıyordum. Gece olduğunda kalacağımız otele geldik, hayatımda gördüğüm en ıssız yerdi. Defilenin olacağı günün sabahında baş ağrım geçmişti. Mavi renkte geleneksel bir Ladakh elbisesi giydim. Defilenin olacağı yere vardığımızda hava -10 dereceydi. Elbisenin içine iki termal tayt giymiştim, titriyordum. Sıram geldiğinde podyuma çıktığım ve titremeden yürüdüm. Oksijen çok az olduğu için çok yavaş yürümemiz gerekiyordu. Defile bittiğinde dudaklarım mosmordu, nefes alamadığım için oksijen verdiler. Böyle bir şeyi nasıl başardığıma inanamayıp ağladım. Gerçekten çok büyülü ve çok güzel bir andı. Evet belki sıkıntılar çektim ama hepsine değdi. Sonuçta 18 yaşımda Türkiye’den tek temsilci olarak ben vardım ve artık Guinness rekorum vardı” dedi.


“Modelliğe güzel bir başlangıç yapmış oldum”

Hayatında bir defa yaşayabileceği bu deneyimin sonucundaki başarıyla ilgili hislerini aktaran Bulut, “Açıkçası hala inanamıyorum nasıl böyle bir şey başardığıma. Evet sıkıntılar çektim ama sizi neler bekliyor asla bilemezsiniz. Benim için şoklarla ve mükemmelliklerle dolu, hayatımın en güzel haftasıydı. Tekrar olsa tekrar yaparım. 18 yaşımdayım Guinness rekorum var, modellikte çok güzel bir başlangıç yaptım, birçok uluslararası kanalda farklı farklı röportajlarım var. Ülkemi de bir Atatürk genci olarak temsil etmekten gurur duydum” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM